Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy soch a objektů Michala Gabriela

21. 2.-31. 3. / 8gallery / Socha

Do 31.3.2017 bude v 8 Gallery, Prvního pluku 6 / 172, Praha 8 – Karlín, přístupná zajímavá výstava soch a objektů Michala Gabriela.

Prof. ak. sochař Michal Gabriel (* 25. února 1960 v Praze) je český sochař a vysokoškolský učitel, bývalý děkan Fakulty výtvarných umění VUT v Brně.

Narozen 25.2.1960
1978-82 Střední uměleckoprůmyslová škola Praha
1980-87 Akademie výtvarných umění, Praha – obor sochařství
1987 zakládající člen výtvarné skupiny Tvrdohlaví
1995 získal cenu Jindřicha Chalupeckého
1998 nastupuje na místo vedoucí ateliéru sochařství na FaVU VUT v Brně
2001 habilitován docentem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
2007 je zvolen děkanem FaVU VUT v Brně
V roce 2009 jmenován profesorem

Po absolutoriu Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde vystudoval sochařství. V roce 1987 založil spolu s dalšími umělci neformální uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Od roku 1998 působí jakožto docent na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně, vyučuje i na Vysoké škole uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1995 za svoji tvorbu obdržel prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého. Mezi jeho významná díla patří spolupráce na výtvarné výzdobě v pavilonu indonéské džungle v ZOO Praha.

Se svým kamarádem a spolužákem ze studií folkovým muzikantem Michalem Žárou se od roku 1980 výrazně angažoval při pomoci v záchraně chovu huculských koní na Janově hoře v Krkonoších.

Důležité téma, jež se v Gabrielově díle opakuje v různých podobách, je zvíře. V roce 1985 to byli Tři psi, socha z textilu, papíru a drátů.

Další díla např:

Keramická socha Malý náčelník z roku 1986. Figura domorodého náčelníka je v jogínském sedu, podobně jako figura ženy, která se nazývá Salome. Roku 1986 vytvořil Gabriel ze dřeva Egypťanku, sochu základní nejen pro jeho tzv. egyptské období. Dílo výrazné, velkolepé rozměrem i tajemstvím příběhu, který mohl být starodávný a stejně tak i osobní a současný. Ze stejného roku pochází také Ptačí strom, po Ptakočlověku další příklad zájmu o tvory „plavající“ vzduchem, tedy zájmu o překonání zemské tíže. Tato práce se nezachovala – nevydržela drsné prostředí „výtvarného provozu“.

Gabrielovo rané dílo tak zahrnuje figury, krajiny, stavby, lesy, krychle a zvířata: od počátku jako soubor témat, s nimiž bude sochař pracovat i v budoucnu.

CV: Wikipedia

www.michal-gabriel.czFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy soch a objektů Michala Gabriela