Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Sám proti světu – nové objevy v Čapkově vile

7. 10.-24. 10. / Galerie Deset / Historie

Jedinečnou příležitost seznámit se s fotografickým dílem spisovatele Karla Čapka budou mít návštěvníci výstavy, která se od 8. do 24. října 2015 uskuteční v Galerii Deset na Čechově náměstí / Moskevské 57 v Praze 10.

Ve spolupráci s Národním technickým muzeem výstavu připravuje radnice desáté pražské městské části, která předloni zakoupila vinohradskou vilu po Karlu Čapkovi.

„Po mimořádném zájmu o loňskou výstavu předmětů nalezených ve vile Karla Čapka jsme slíbili, že něco podobného připravíme i letos. Poté, co odborníci při sepisování předmětů v domě objevili unikátní soubor dosud neznámých fotografií, jsme se rozhodli představit veřejnosti Karla Čapka v netradiční roli fotografa. Jako člověka, který díky své citlivosti, vnímavosti a pokoře dokázal uprostřed světa plného zkázy, zmaru a zoufalství zachytit prostřednictvím fotografického objektivu obyčejný život a pokojný svět,“ řekl radní Bohumil Zoufalík.

Na výstavě nazvané „Sám proti světu“ s podtitulem „Nové objevy v „Čapkově vile“ se tak nepředstaví jen Čapek coby nadaný amatér a autor známých fotografií Dášeňky, ale především jako člověk hnaný bytostnou potřebou bránit všemi dostupnými prostředky lidství před nastupujícím fašismem. Návštěvníci výstavy se budou moci seznámit s „oázami“, které proti vše obklopujícímu zlu stavěl – fotografiemi zahrady, domova či přátel.

Ke zhlédnutí však budou také nesmírně cenné, dosud takřka neznámé fotografie z Čapkova dětství a mládí, jeho veřejné činnosti i soukromého života a také například obsáhlý konvolut portrétů Čapkovy manželky, herečky Olgy Scheipflugové, které pocházejí z dílen tehdejších nejvýznamnějších fotografických ateliérů jako Drtikol, Schlosser-Wenisch, Balzar, Langhans, Bruner-Dvořák a další.

S přípravou výstavy pomohou kromě jiných také pracovníci Národního památkového ústavu, kteří pracují na katalogizaci předmětů a fotografií objevených v Čapkově vile. Součástí výstavy budou i předměty, které vlastní a na nedávné, podobně zaměřené výstavě představilo Národní technické muzeum. V rámci expozice se uskuteční rovněž křest publikace, kterou Národní technické muzeum zpracovalo.

Výstavu v Galerii Deset bude možné navštívit od 8. do 24.října kromě nedělí a pondělí vždy od 14 do 18 hodin.

Autor / zdroj: Alice NussbergerováFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Sám proti světu – nové objevy v Čapkově vile