Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Record: Sukces je náš, neúspěch je její tajemství cesty světla

Do 26.8.2018 bude v Galerii Jelení, Dukelských hrdinů 25a, Praha 7, přístupná zajímavá instalační výstava Record: Sukces je náš, neúspěch je její tajemství cesty světla .

hostuje Petra Čiklová

Text Petra Lysáčka k výstavě:

Petru Čiklovou a skupinu Record spojuje rozhodnutí studovat umění v ateliéru jednou kdysi nazvaném „Intermediální bahno“. Pobyt v bahně, zvláště je-li hezky jemně namleté, doporučuji. Na onom místě v Ostravě je tento ateliér doteď zadarmo ke studiu a k dispozici. Termín intermedialita je v něm chápán konstruktivně, více v hlavě než na papíře a hlavně kolektivně. Machistický učitel nabádá studenty k zakládání skupin a studentky k fyzickému individualizmu. Nepřipouští situaci nazývanou (a na Art školách v ČR často se vyskytující) psychoporadna. Ničím nekorigovaná obsahová a formální linie diskuzí je vedena s výrazným ironickým podtextem v duchu intelektuální noblesy. Četné děti absolventů, a těchto čtyř vystavujících nevyjímaje, se více než zjevně nestanou umělci, neboť je jim rodiči předkládána schopnost podnikat a všeobecná kreativita je považována za přirozenou samozřejmost.

Nevystavování a tvůrčí „pauza“ není trýznivá, neboť tito umělci nejsou vystaveni tlaku „pražské hry“. Dostatečným a zábavným relaxem bývá například pouhé vymýšlení názvů výstav. Název této výstavy „……tajemství cesty světla…….“ je mi nejasný. Co jsem se dozvěděl, mají předchozí vystavující v galerii zanechat po sobě ve zdech díry. Taky jsem se aktuálně zúčastnil jejich dvou porad. Na první z nich byla objevena novátorská verze hry španělského stolního fotbalu jeden na jednoho, a sice jen jednou rukou, druhou souběžně a pouze se věnovat kouření. Druhá porada ve fitku se zvrtla v tvrdý brainwashing všichni proti všem po tmě (jen UV), nedofoukanými balony, bez omezení, kamkoliv, za použití čehokoliv s tekutým fluorescenčním obsahem. Ještě jedna speciální historická událost spojuje tyto čtyři umělce. Šlo o vykouření silně archivní cigarety jednou večer ve školním ateliéru. Jednalo se o kus vyrobený v totožném roce s rokem narození dvou členů skupiny Record (1979). Jmenovala se Petra.

Toto není opis akreditačního spisu AIF FUOU (Ateliér intermediálních forem Fakulty umění Ostravské univerzity). Jedná se z mého pohledu o potenciální mix úvah v Galerii Jelení praktikovaný Petrou Čiklovou a skupinou Record.

Petr LysáčekFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Record: Sukces je náš, neúspěch je její tajemství cesty světla