Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy: Přímka tuhne zimou

1. 2.-17. 3. / Galerie u prstenu /

Do 17.3.2018 bude v Galerii u Prstenu, Jilská 14, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Přímka tuhne zimou.

Skupinová výstava s názvem Přímka tuhne zimou tří předních českých sklářek a designérek Kláry Horáčkové, Báry Křivské a Lady Semecké spolu s profesorem Vladimírem Kopeckým, legendou českého sklářství a volného zpracování uměleckého skla.

Výstava představuje aktuální tvorbu prof. Vladimíra Kopeckého a jeho tří bývalých studentek Kláry Horáčkové, Báry Křivské a Lady Semecké. Čtveřice se nedává dohromady uměle, ale naopak zcela přirozeným způsobem. Všechny tři ženy se nacházejí v období své tvůrčí vyspělosti a reflektují časy zrání, zatímco prof. Kopecký se pouští do bilancování své celoživotní tvorby. Všechny tři spojuje kromě zkušenosti pedagogického působení na různých typech škol i vztah ke sklářskému umění, které je vlastně dalo dohromady. Společnou láskou je jim vřelý vztah k přírodě, jakožto nezbytné inspiraci k tvorbě, a též nepřehlédnutelná všestrannost a přesahy do různých uměleckých sfér.

Název výstavy Přímka tuhne zimou je veršem prof. Kopeckého doprovázející jeho katalog vydaný koncem minulého roku. Přímka jako prazáklad náčrtu každého z umělců, jako stavební kámen pro obraz i objekt znenadání tuhne zimou. Ovšem ne natrvalo, ale jen dočasně. To aby umělci i divákovi přiblížila krásu přítomného okamžiku, meditativní zážitek a otevřela prostor pro usebrání tady a teď. S přicházejícím jarem přímka zaseroztaje a rozehraje fantazii nanovo. Bez zimního tuhnutí by to jistě nebylo ono.

Prof. Vladimír Kopecký (1931) je znám jako mistr sklářského umění, experimentátor a malíř divokých velkoformátových obrazů. Na výstavě můžeme vidět ukázku jeho bohaté tvorby roku 2017, ve které se zcela noří do sebe a svých niterných pocitů. Akrylové barvy střídá či doplňuje uhlem a svižným pohybem ruky kouzlí na malířská plátna různých rozměrů radost, napětí, rozjímání či pohledy do krajiny Žluticka.

Klára Horáčková (1980)prezentuje ušlechtilé skleněné krajiny a stromy. Křehkostí materiálu a zároveň temnotou s lehkými odlesky vzbuzují respekt a úctu diváka.

Bára Křivská (1976)je zastoupena svými abstraktními šitými objekty a obrazy. Svou hravostí a pečlivě zvolenou barevností rozvíjí u každého bohatou fantazii, která je autorce tolik vlastní.

Lada Semecká (1973) vybrala ze své nejnovější tvorby objekty z keramiky a porcelánu, které díky svému preciznímu provedení přivádějí k meditaci. Jsou určené k rozezvučení, a o to více pobízejí k odezvě divákův vnitřní hlas.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy: Přímka tuhne zimou