Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Zbyňka Sedleckého: Tady a později

14. 10.-13. 11. / Topičův salon / Malba

Do 13.11.2015 bude v Topičově salonu, v klubu, Národní 9, Praha 1, 1.patro, přístupná zajímavá výstava obrazů Zbyňka Sedleckého: Tady a později.

Výstava Tady a později představí výběr z autorovy aktuální malířské tvorby, v které Sedlecký tematizuje vztah místa a času. Zpřítomňuje tu posuny, které vznikají při ukládání „konkrétního místa“ do paměti prostřednictvím pomocných médií např. fotografie. Odtud, z asistenčního média, je „místo“, mezi tím již zabstraktnělé a vztahově odhmotněné, vyvoláváno do nových znovuoživených vztahů v obraze. V těchto malířských vztazích svádí boj reflexe se svým časovým převrstvením. Vzniká obraz jako specifická rovina defragmentačního zobrazení, které něco vyjevuje a zároveň mnohé přemazává nebo zastírá. Selektuje paměť a mění ji v živý vizuální vjem. Navštívená místa stejně tak jako lidé se vytrácí, a to i z pořízených fotografií. Vše, ač zachyceno, někam nenávratně mizí. Název výstavy je parafrází reklamního sloganu „tady a teď“, které si podprahově pohrává se základní lidskou touhou – být někde a mít v tomto bytí jistotu.

Zbyněk Sedlecký (nar. 1976 v Ostravě), patří do silné malířské generace nastupující na českou uměleckou scénu na přelomu tisíciletí. Absolvoval brněnskou FaVU (prof. Jiří Načeradský) a pražskou AVU (prof. Jiří Sopko). Do kontextu současného umění zařadily Sedleckého například projekty Artnow.cz (2003, Výstavní síň Mánes, Praha), Resetting. Jiné cesty k věcnosti (2007-08, GHMP, Praha), účast na dlouhodobé expozice Po sametu (2009-13, GHMP, Praha), účast na Liverpool biennial (2010) či na projektu Česko! Ein Tanz (2011, HangART, Salzburg). Naposledy vystavoval v bratislavské Galerii Krokus (2014) a letos v Galerii Vyšehrad (výstava Židle, stojan a model v bílé košili…).

Kurátor výstavy: Petr VaňousFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů Zbyňka Sedleckého: Tady a později