Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Svět zvířat Adama Jílka a křest knihy Jiřího Lamberka O neplechách v Miami

17. 5.-27. 5. / Galerie školy Michael / Malba

Do 27.5.2017 bude v Galerii školy Michael, Rašínovo nábřeží 58, Praha 2, zdarma přístupná krásná, zajímavá a tak trochu provokativní výstava obrazů Adama Jílka: Svět zvířat.

Současně s vernisáží proběhl křest knihy Jiřího Lamberka “O neplechách v Miami”, kterou zahájil známý herec Pavel Nový a na které zazpívaly Tereza Mátlová s dcerou Emilly Ann.

Jiří Lamberk a Adam Jílek jsou přátelé, kteří – přes věkový rozdíl – se sympatiemi a respektem sledují svou tvorbu a navzájem se inspirují. Tato konstalace tak umožnila jedinečné propojení slova a obrazu z autorského pohledu dvou generací. Projekt se uskuteční v čerstvě rekonstruovaných prostorách galerie Michael.

MgA. Adam Jílek je vnímán jako velký příslib současné mladé výtvarné scény. V USA si vysloužil označení “Czech miracle”, jak bez nadsázky konstatuje na Miami žijící renomovaný kurátor Alexandr Staffa.
Adamova díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách nejen v Evropě, ale také v USA, Saudské Arábii nebo Austrálii.

Čechoamerický spisovatel Jiří Lamberk patří mezi uznávané autory a nyní představuje svůj již šestý literární počin.

MgA. Adam Jílek (*1989)
www.adamjilek.cz
Tento absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, prošel mnoha ateliéry od klasické malby až po restaurování klasických malířských děl. Za tu dobu zdokonalil svůj výrazný formální i obsahový rukopis.
Jeho poslední cyklus obrazů je zaměřen na čistotu a neposkvrněnost v těle i v duši zvířete, zvířecí charakter totiž oproti tomu lidskému nemá špatné vlastnosti jako například zášť, závist… V obrazech dominuje bílá barva symbolizující klid, čistotu, neposkvrněnost a vzájemnou harmonii. Ústředním prvkem v tvorbě Adama Jílka jsou zvířata s propůjčeným lidským charakterem. Mezi výrazné samostatné výstavy tohoto vskutku originálního umělce patři například výstava „Mezi ránem, silnicí a polem“ v Tančícím domě v Praze, P.O.R. N. v galerii Microna a v městské galerii Karlovy Vary.
Tvorba Adama Jílka byla součástí mnoha dalších kulturních akcí v ČR, konkrétně festivalu ilustrace LUSTR, výstav Sexplicit, POP UP, P.O.R. N. či Vanity Fair v Národní galerii.

Jiří Lamberk (*1948)
Rodina jeho otce pochází z hanáckého Přerovska. Během studií na SVVŠ Velvarská, vznikají první literární texty určené pro „Divadélko v suterénu“ při Ústředním domě armády v Dejvicích (Autorské divadlo Jana Cimického a Jiřího Lamberka; písničky, poezie, kabaret).
Studia na Lékařské fakultě UK v Praze úspěšně zakončil Jiří Lamberk v roce 1972, krátce pak pracoval v nemocnici v Českém Brodě. Od roku 1976 žije v USA, kde působí jako uznávaný anesteziolog v Miami na Floridě. Jako docent vyučuje na Nova University Fort Lauderdale, Florida, je i výraznou osobností v „American Czech-Slovak Cultural Club“.

Díla Jiřího Lamberka:

• Můj dědeček Jakub Lasch – židovské povídky z moravského venkova, sepsal autorův otec Ing. Karel Lamberk. Po otcově smrti vydával v roce 2001 tyto postřehy Jiří Lamberk jako spoluautor a přitom poslední povídky byly již jeho vlastním dílem
• Miamské příběhy, spoluautor Martin Hořínek, vydáno 2002
• Nemocnice na kraji Miami, spoluautoři Ondřej Pýcha, Martin Hořínek, vydáno 2005
• Návraty: Nemocnice na kraji Miami, vydáno 2007
• Rozverné dny miamského lékaře, vydáno 2009
• Miamský prostopášník, vydáno 2011
• O neplechách v Miami 2017Fotografie z výstavy