Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Antonína Michálka

Do 29.4.2018 bude v Galerii u Zlatého kohouta, Michalská 3, Praha 1, přístupná výstava obrazů Antonína Michálka.

Antonín Michálek (nar. 1954 v Hodoníně) maluje od té doby, co se naučil držet tužku v ruce. A i když si jako dítě rád hrál na neviditelného, malování mu natolik učarovalo, že se malbou začal zviditeňovat. Již několik desetiletí tvoří především olejomalby. A sám k tomu podotýká: „O mém vlastním stylu nemám ponětí. Když tvořím, tak jenom tak, jak to nejlépe umím.“

Výstavy, které doposud pořádal, byly především v „undergroundovém stylu“, neboť jako autor byl v tehdejším Československu v oficiálních kruzích zakázaný. Uspořádal dvě veřejné výstavy, v roce 1981 a poté v roce 1989, která byla ale krátce před otevřením zakázána. V současnosti je umělcem na volné noze.

Je kreativní, citlivý a filozoficky založený člověk. Motto jeho tvorby následuje citát Jeana Dubuffeta: «Toužím po umění, (…) které je bezprostředním vyjádřením našeho opravdového života a našeho opravdového rozpoložení.»

Jeho obrazy jsou bohaté a opravdové. Sám říká: „Absolutní obraz je diagramem duše.“ A tak dávají jeho obrazy člověku svými „uzavřenými“ formami a vyrovnaným, strukturovaným světem barev pocit celistvosti. Také díla, na kterých zobrazuje chaos, ukazují silnou vnitřní strukturu a jsou jakousi legitimací toho kterého duševního rozpoložení… s pocitem přijetí a vyjádření sebe sama ve smyslu: „Jsem takový, jaký jsem – rád a celistvý, a to vždy tam, kde se právě nacházím.“Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence.
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů Antonína Michálka