Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Obnova a restaurování Müllerovy vily, 1997–2000

Do 28. 5. 2017 bude ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov, Nad Hradním vodojemem 53/13, Praha 6 – Střešovice, přístupná výstava Obnova a restaurování Müllerovy vily, 1997–2000.

Výstava představuje mozaiku fotodokumentací z obnovy exteriérů a interiérů vily, při níž byla uplatněna kritéria charakteristická pro metodu restaurování, nikoliv rekonstrukce architektury. Zásadní bylo v tomto ohledu restaurátorským přístupem ošetřit veškeré původní součásti stavby a jejího vybavení, čemuž předcházely rozsáhlé odborné průzkumy. V závěrečné fázi zahrnovala rehabilitace Müllerovy vily instalaci nábytku, koberců a uměleckých předmětů do interiérů objektu. Pojetí instalace interiérů přesně kopíruje stav po dokončení stavby v roce 1930, kdy lze doložit přítomnost a tvůrčí vliv architekta Adolfa Loose.

Obnovená a restaurovaná Müllerova vila s expozicí založenou převážně na originálním historickém vybavení nábytkem a uměleckými díly a doplněnou studijním a dokumentačním centrem Adolfa Loose byla zpřístupněna v květnu roku 2000. Po sedmnácti letech Muzeum hlavního města Prahy otevírá výstavu věnovanou obnově Müllerovy vily v objektu Studijního a dokumentačního centra Norbertov, kam bylo v nedávné době přesunuto i Studijně-dokumentační centrum Müllerovy vily a osobnosti a díla architekta Adolfa Loose, kterému již původní prostory nepostačovaly.

Vzhledem k hodnotám objektu Müllerovy vily, umocněným originalitou architektonické koncepce prostorového řešení, tzv. Raumplanu, a existencí původního vybavení interiérů, Muzeum hlavního města Prahy touto výstavou opět připomíná jedinečnou obnovu a restaurování tohoto vrcholného díla Adolfa Loose. Výstava byla původně instalována roku 2006 v prostorách Illinois Institute of Technology v Chicagu, kde získala veliký úspěch a ocenění tamní odborné veřejnosti. Ani po deseti letech však neztratila nic na své výpovědní hodnotě a svěžesti vyobrazení, naopak sama o sobě se stala archivním materiálem dokumentujícím tehdejší styl prezentace procesů obnovy.

Dne 20. 4. od 17.00 hodin proběhne k výstavě doprovodná přednáška autora projektu restaurování a rekonstrukce Müllerovy vily prof. Ing. arch. akad. arch. Václava Girsy.Fotografie z výstavy