Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy O realizaci pomníku Jana Palacha

Do 31.1.2016 bude v 1.patře Filozofické Fakulty Univerzity Karlovy, Nám. Jana Palacha 2, Praha 1, zdarma přístupná panelová výstava O realizaci pomníku Jana Palacha.

Právě dokončovaný Pomník Jana Palacha na Alšově nábřeží je umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka (1929–2000), věnované městu Praze a československému lidu v roce 1991 a doplněné pamětní deskou s básní Davida Shapiro Pohřeb Jana Palacha. Po 25 letech se toto monumentální dílo dočkalo důstojné realizace ve veřejném prostoru v centru Prahy. Podrobná fotografická dokumentace představuje okolnosti vzniku, umístění i vlastní výrobu Pomníku Jana Palacha.

Osudy a činem Jana Palacha se ve své umělecké tvorbě zabývá také Jiří Sozanský, který v sedmdesátých letech pracoval v ateliéru sochaře Olbrama Zoubka, autora posmrtné Palachovy masky a jeho náhrobku. Příští rok oba oslaví významná životní jubilea (Jiří Sozanský 70 let, Olbram Zoubek 90 let), která budou spojena s řadou výstav, které umělci připravují.

Připravovaná reprezentativní publikace Jiřího Sozanského je věnována jeho osobní a umělecké reflexi činu Jana Palacha, zlomovému roku 1969 a vývoji v období „normalizace“ až do současnosti. Symposion, z.s., se prostřednictvím kampaně na Hithitu snaží získat prostředky na částečné pokrytí nákladů s tiskem knihy.

Výstavu pořádá společně Galerie hlavního města Prahy a Filozofická fakulta UK.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy O realizaci pomníku Jana Palacha