Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Miguel de Cervantes y Saavedra (1547–1616): Známý či neznámý?

Do 20.10.2016 bude ve foyer Filozofické Fakulty Univerzity Karlovy, Nám. Jana Palacha 2, Praha 1, zdarma přístupná zajímavá panelová výstava Miguel de Cervantes y Saavedra (1547–1616): Známý či neznámý?.

Jaký byl život tohoto velikána, jehož stopy jsou dodnes patrné v literatuře po celém světě? Víte, kdy byl Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha poprvé přeložen do češtiny či kolik českých verzí překladu vlastně existuje a jak se od sebe jednotlivá vydání liší? Věděli jste, že kromě Příkladných novel a Dona Quijota byl Miguel de Cervantes i autorem divadelních her?

Miguel de Cervantes y Saavedra (29. září 1547 Alcalá de Henares – 22. dubna 1616, Madrid) byl španělský voják, básník a spisovatel.

Cervantes pocházel z rodiny zchudlého šlechtice jako šestý syn z osmi dětí. V mládí ztratil levou ruku v námořní bitvě u Lepanta (1571, pobřeží Řecka). Po dalších letech ve španělském námořnictvu byl Cervantes v červnu 1575 zajat alžírskými piráty a odvlečen jako otrok do Alžírska. Až po pěti letech a několika neúspěšných pokusech o útěk byl v r. 1580 s pomocí rodičů a Řádu trinitářů vykoupen a vrátil se 19. září zpět do Španělska.

Jeho první divadelní hra „Los tratos de Argel“, v níž zpracoval své zkušenosti ze zajetí, zůstala bez povšimnutí. Byl velmi zadlužený a pokusil se jako spisovatel vydělat nějaké peníze. R. 1584 vyšel jeho první román „La primera parte de la Galatea“. V témže roce se oženil s 18 let mladší Catalinou de Salazar y Palacios, dcerou bohatého sedláka. Tento svazek zůstal bezdětný, ale měl z románku s herečkou Anou Franca de Rojas dceru, Isabel de Saavedra. Koncem 80. let odešel od manželky. Pracoval mimo jiné jako výběrčí daní, musel ale pro zpronevěru od státních peněz 1597/1598 a 1602 opět do věznice.

Zemřel v bídě roku 1616. Své bohaté lidské i umělecké zkušenosti uplatnil v románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Dva díly tohoto románu mu zajistily světovou proslulost.

17. března 2015 španělští forenzní vědci oznámili, že po čtyřech stech letech objevili Cervantesův hrob společně s ostatky jeho manželky a dalších lidí v Convento de las Trinitarias Descalzas v Madridu.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Miguel de Cervantes y Saavedra (1547–1616): Známý či neznámý?