Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Maxe Sira: Alice na prahu

24. 8.-12. 9. / Latin Art Gallery / Malba

Do 12.9.2017 bude v Latin Art Gallery, Jungmannova 3, Praha 1, v obou patrech přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Maxe Sira: Alice na prahu.

Chilský umělec Max Sir vystavuje v Praze sérii obrazů inspirovaných představami a koncepcí románu „Alenka v říši divů“ (“Alice’s adventures in Wonderland”) nazvanou: „ALICE ON THE THRESHOLD“ (ALICE NA PRAHU)
„Alice na prahu“ je součástí mezinárodního uměleckého projektu „PROJECT ALICE“, jehož uměleckým vedoucím je Max Sir. Projekt zahrnuje tvorbu v oblasti malby, dramaturgie, divadelní produkce, scénografie, herectví, fotografie a řízení uměleckých projektů.
Na začátku roku 2017 měla světovou premiéru v nejvýznamnějším soukromém divadle ve Střední Americe: „Teatro Espressivo“ (Kostarika) „Alicia od Maxe Sira“ (původní divadelní hra, založená na příbězích Alenky v říši divů). Následně po uvedení a četných reprízách (únor-březen 2017) se Max Sir přesunul do Evropy, aby pokračoval ve svém projektu „Alicia“ vytvořením série obrazů.
První část této série s názvem „Alice“ byla vystavena v Berlíně, Praze, Paříži a Aténách. Na tuto řadu navazuje série „Alice na prahu“ která se nyní představuje v Praze. Max Sir si vybral pro svou tvorbu a výstavu Prahu, protože tato je kulturním hlavním městem s velkou působností na mezinárodní vývoj v současném umění a zároveň je součástí kulturního dědictví lidstva. Příznačný pro tuto sérii je vztah k městu Praze a tomu, co znamená pro kolektivní představivost. Umělec říká: „Přesunul jsem se do Prahy, abych vytvořil tuto sérii, protože stejně jako mnozí další i já se domnívám, že Praha je průchozí, vstupní branou do jiných dimenzí …“, „Alicia“ představuje iniciační cestu a průchod nejrůznějšími typy prahů“. „Alicia“ a toto město se vzájemně umocňují“.
Hojné použití materiálů s vysokým kontrastem a elementárních tahy štětce jsou propojeny s bezvadnou realistickou technikou, vykreslující hustou atmosféru a zlověstné chvíle, kdy Alice, mýtická postava v příběhu Carrolla cestuje, aby našla svůj vlastní smysl pro realitu. Ve všech pracích tohoto cyklu se zračí prvky z oblasti fantastických setkání mezi fantastickými postavami, s použitím výtvarných technik, které vypovídají o vytváření reality skrze naše vlastní rozhodnutí.
Těžiště komunikace spočívá v jednoduchém a základním porozumění gesta na plátně. Vyprávění a příběh se posouvají do druhého plánu a umožňují samotnému materiálu být nositelem myšlenky: otázka, co je to skutečnost a jak moc jsme si vědomi našeho rozhodování o tom, v jakém světě chceme žít.
Tato výstava je součástí koncepce mezinárodního projektu „Alice Project“, který se skládá ze hry, založené na románu „Alenka v říši divů“ (původní divadelní hru společně napsal, výtvarně zpracoval a režíroval Max Sir), doplněné sérií obrazů a sbírkou uměleckých knih.
MAX SIR (Viña del Mar, Chile). Umělec, malíř, divadelní režisér, herec, spisovatel a fotograf. Představil svou uměleckou tvorbu mimo jiné v New Yorku, Moskvě, Berlíně, Kostarice, Washingtonu DC, Londýně, Aténách, Paříži a také v Praze. Měl více než 40 samostatných výstav. V oblasti malířství získal řadu národních ocenění ve své rodné zemi. V roce 2016 jeho samostatná výstava ve Washington, DC. „The voices of Sor Juana Inés de la Cruz” (Hlasy Sor Juany Inés de la Cruz), vytvořila historický rekord prodeje a návštěvnosti v galerii IDB.
Max Sir získal titul bakaláře umění a uměleckého pedagoga na Vysoké škole pedagogické: Universidad de Playa Ancha de Ciencias de la Educación (Chile), obdržel i diplom v oblasti kulturního managementu a doplnil si vzdělání v oblasti architektury na univerzitě ve Valparaisu (Chile); působil dále na Pontifikální katolické univerzitě v Chile.
V New Yorku hrál hlavní roli v mezinárodně oceněné hře: „Jaký byl Kurt Cobain“ (Lo que Kurt Cobain se llevó). Získal mezinárodní uznání také za spisovatelskou činnost, jeho divadelní hra: „The book of complaints“ (Kniha stížností) byla vybrána Mezinárodní nadací do programu pro rozvoj nového avantgardního divadla „IATI Theatre“ v New Yorku. Jeho hra ALICIA, měla světovou premiéru letos v únoru v nejvýznamnějším soukromém divadle ve střední Americe: Teatro Espressivo (Costa Rica) (Kostarika). Max Sir je spoluautorem hry ALICIA, režíroval ji a navrhl její výtvarnou podobu.
Hra je v podstatě mezinárodním projektem složeným ze samotné divadelní hry, série maleb a sbírky uměleckých knih.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Maxe Sira: Alice na prahu