Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Maxe Sira: Alice na prahu

24. 8.-12. 9. / Latin Art Gallery / Malba

Do 12.9.2017 bude v Latin Art Gallery, Jungmannova 3, Praha 1, v obou patrech přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Maxe Sira: Alice na prahu.

Chilský umělec Max Sir vystavuje v Praze sérii obrazů inspirovaných představami a koncepcí románu „Alenka v říši divů“ (“Alice’s adventures in Wonderland”) nazvanou: „ALICE ON THE THRESHOLD“ (ALICE NA PRAHU)
„Alice na prahu“ je součástí mezinárodního uměleckého projektu „PROJECT ALICE“, jehož uměleckým vedoucím je Max Sir. Projekt zahrnuje tvorbu v oblasti malby, dramaturgie, divadelní produkce, scénografie, herectví, fotografie a řízení uměleckých projektů.
Na začátku roku 2017 měla světovou premiéru v nejvýznamnějším soukromém divadle ve Střední Americe: „Teatro Espressivo“ (Kostarika) „Alicia od Maxe Sira“ (původní divadelní hra, založená na příbězích Alenky v říši divů). Následně po uvedení a četných reprízách (únor-březen 2017) se Max Sir přesunul do Evropy, aby pokračoval ve svém projektu „Alicia“ vytvořením série obrazů.
První část této série s názvem „Alice“ byla vystavena v Berlíně, Praze, Paříži a Aténách. Na tuto řadu navazuje série „Alice na prahu“ která se nyní představuje v Praze. Max Sir si vybral pro svou tvorbu a výstavu Prahu, protože tato je kulturním hlavním městem s velkou působností na mezinárodní vývoj v současném umění a zároveň je součástí kulturního dědictví lidstva. Příznačný pro tuto sérii je vztah k městu Praze a tomu, co znamená pro kolektivní představivost. Umělec říká: „Přesunul jsem se do Prahy, abych vytvořil tuto sérii, protože stejně jako mnozí další i já se domnívám, že Praha je průchozí, vstupní branou do jiných dimenzí …“, „Alicia“ představuje iniciační cestu a průchod nejrůznějšími typy prahů“. „Alicia“ a toto město se vzájemně umocňují“.
Hojné použití materiálů s vysokým kontrastem a elementárních tahy štětce jsou propojeny s bezvadnou realistickou technikou, vykreslující hustou atmosféru a zlověstné chvíle, kdy Alice, mýtická postava v příběhu Carrolla cestuje, aby našla svůj vlastní smysl pro realitu. Ve všech pracích tohoto cyklu se zračí prvky z oblasti fantastických setkání mezi fantastickými postavami, s použitím výtvarných technik, které vypovídají o vytváření reality skrze naše vlastní rozhodnutí.
Těžiště komunikace spočívá v jednoduchém a základním porozumění gesta na plátně. Vyprávění a příběh se posouvají do druhého plánu a umožňují samotnému materiálu být nositelem myšlenky: otázka, co je to skutečnost a jak moc jsme si vědomi našeho rozhodování o tom, v jakém světě chceme žít.
Tato výstava je součástí koncepce mezinárodního projektu „Alice Project“, který se skládá ze hry, založené na románu „Alenka v říši divů“ (původní divadelní hru společně napsal, výtvarně zpracoval a režíroval Max Sir), doplněné sérií obrazů a sbírkou uměleckých knih.
MAX SIR (Viña del Mar, Chile). Umělec, malíř, divadelní režisér, herec, spisovatel a fotograf. Představil svou uměleckou tvorbu mimo jiné v New Yorku, Moskvě, Berlíně, Kostarice, Washingtonu DC, Londýně, Aténách, Paříži a také v Praze. Měl více než 40 samostatných výstav. V oblasti malířství získal řadu národních ocenění ve své rodné zemi. V roce 2016 jeho samostatná výstava ve Washington, DC. „The voices of Sor Juana Inés de la Cruz” (Hlasy Sor Juany Inés de la Cruz), vytvořila historický rekord prodeje a návštěvnosti v galerii IDB.
Max Sir získal titul bakaláře umění a uměleckého pedagoga na Vysoké škole pedagogické: Universidad de Playa Ancha de Ciencias de la Educación (Chile), obdržel i diplom v oblasti kulturního managementu a doplnil si vzdělání v oblasti architektury na univerzitě ve Valparaisu (Chile); působil dále na Pontifikální katolické univerzitě v Chile.
V New Yorku hrál hlavní roli v mezinárodně oceněné hře: „Jaký byl Kurt Cobain“ (Lo que Kurt Cobain se llevó). Získal mezinárodní uznání také za spisovatelskou činnost, jeho divadelní hra: „The book of complaints“ (Kniha stížností) byla vybrána Mezinárodní nadací do programu pro rozvoj nového avantgardního divadla „IATI Theatre“ v New Yorku. Jeho hra ALICIA, měla světovou premiéru letos v únoru v nejvýznamnějším soukromém divadle ve střední Americe: Teatro Espressivo (Costa Rica) (Kostarika). Max Sir je spoluautorem hry ALICIA, režíroval ji a navrhl její výtvarnou podobu.
Hra je v podstatě mezinárodním projektem složeným ze samotné divadelní hry, série maleb a sbírky uměleckých knih.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Maxe Sira: Alice na prahu