Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Malované struktury / Arquitecturas Pintadas

Do 8.9.2018 bude v Institutu Cervantes, Na Rybníčku 6, Praha 2, přístupná krásná a velmi zajímavá skupinová výstava Malované struktury / Arquitecturas Pintadas.

Poté, co byla na podzim představena v Berlíně a Varšavě, putuje výstava “Malované struktury” dále po své středoevropské trase a přesouvá se do Institutu Cervantes v Praze. Kolektivní výstava od kurátorů Juana Cuéllara a Roberta Mollá zahrnuje díla 17 současných španělských umělců hlásících se k postkonceptuálnímu figurativnímu umění. Tito umělci hájí malířské plátno jako prostor svobody a zcela vhodný nosič pro to, co v této svobodě stvořili. Často využívají malby struktur jako kostry, objektu či jeviště pro své myšlenky.

Architekti a malíři kreslí se zpětným zrcátkem a teleskopem. Značná část jejich kreativní strategie se zakládá na tření a dialogu rozličných jazyků a epoch. A právě tam, v dílech minulosti, čas od času odhalí jisté vnímání budoucnosti. Architektura, kresba, urbanismus a malba spolu sdílí stejnou cestu a vzájemně se sledují, podobně jako vytrvalostní běžci, vždy jen koutkem oka.
Mies řekl, že architektura vzniká ve chvíli, kdy k sobě, opatrně, položíme dvě cihly. A právě to děláme odmalička, s barevnými dílky stavebnice, papírovými krabicemi, provazy a kmeny stromů. Kreslíme domy s bazénem, věžemi, skluzavkami a příkopy pro krokodýly. Čtvercové domy se sedlovou střechou, ať už realistické, nebo výstřední. A nikdy jsme si je nepřestali kreslit nebo představovat. Když je malujeme, také je určitým způsobem máme. Umělci vybraní pro tuto výstavu budují svou poetiku a vykreslují její profil skrze vize měst, skutečných nebo smyšlených cest a vztah jednotlivce k městskému prostředí, které ho obklopuje. Pročesávají město, hlavní třídu proměňují v archeologické naleziště a na popud nepotlačitelného impulsu kreslí své ideální domy.

Výstava je pořádaná španělskou Kanceláří státního tajemníka pro kulturu (MECD) a Institutem Cervantes.

Vystavují:

Ángel Mateo Charris / Marcelo Fuentes / Dis Berlin / Damián Flores / Carlos García Alix / Paco De la Torre / Teresa Tomás / Joël Mestre / Roberto Mollá /
Jorge Tarazona / Fernando Martín Godoy / Elena Goñi / Juan Cuéllar / Guillermo Peñalver Fernández / Nelo Vinuesa / Gonzalo Elvira / Chema PeraltaFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Malované struktury / Arquitecturas Pintadas