Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Litevský filmový plakát

Do 24.8.2017 bude v hlavní budově Muzea hl.m.Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8 – Florenc, přístupná zajímavá výstava Litevský filmový plakát 1953 – 2010.

Na výstavě jsou představeny nejzajímavější litevské filmové plakáty ze sbírek Muzea litevského divadla, hudby a kinematografie ve Vilniusu. Nalezneme zde 43 plakátů v období mezi léty 1953–2010 navrženými předními litevskými afišisty, od 60. let již převážně z řad absolventů vilniuské akademie výtvarných umění. Bez ohledu na dobovou cenzuru se plakáty vyznačují specifickým uměleckým projevem, alegorickým významem, který značně rozšiřuje pochopení samotného filmu.

Nejstarší plakát pochází z roku 1953 a to z napůl propagandistického filmu „Aušra prie Nemuno“, který zachycuje těžké životní podmínky na Litvě po 2. světové válce. Jedním z nejznámějších umělců, kteří se zabývali tvorbou filmových plakátů, byl mezinárodně uznávaný malíř a grafik Vytautas Valius (1930–2004). Jeho plakát k filmu „Jausmai“ z roku 1966 snese ty nejpřísnější měřítka dobové grafické tvorby v celoevropském kontextu.

Výstava se koná pod záštitou velvyslance Litevské republiky v Praze J. E. Edvilase Raudonikise.

Navštivte výstavu denně kromě pondělí v 9 –18 hodin, info:

www.muzeumprahy.cz.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Litevský filmový plakát