Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy koláží Miroslava Horníčka

11. 10.-3. 11. / Divadlo Viola / Koláže

Do 3.11.2018 bude ve foyer Divadla Viola, Národní 7, Praha 1, přístupná výstava koláží Miroslava Horníčka. Výstava bude přístupná v pondělí až pátek od 9:30 do 19 hodin, v sobotu od 14 do 19 hodin.

V listopadu uplyne sto let od narození Miroslava Horníčka a jednou z připomínek tohoto výročí je i výstava koláží oblíbeného herce, spisovatele, dramatika, režiséra a talentovaného výtvarníka ve foyer Divadla Viola. Návštěvníci mohou na výstavě obdivovat jeho nápadité surrealistické obrázky.

Miroslav Horníček pocházel z Plzně, v Praze začínal v roce 1945 v divadle Větrník, pak působil v Divadle satiry bratrů Oldřicha a Lubomíra Lipského, byl i členem činohry Národního divadla. Několikaleté jevištní spolupráci v Divadle ABC s Janem Werichem předcházelo  jejich setkání v legendární pohádce Byl jednou jeden král…, v níž Horníček hrál prince Krásného.  Spolupráce s Werichem si Horníček považoval a po jeho boku zahájil novou etapu své umělecké dráhy, kdy se začal věnovat i psaní. Z Horníčkových rolí ve filmu stojí za připomenutí postava doktora Průchy v dodnes svěží komedii  Kam čert nemůže nebo uštvaný otec z filmu Táto, sežeň štěně! Již od konce padesátých let vystupoval Horníček příležitostně v Semaforu, kde nakonec našel trvalé zázemí, mezitím ale prošel i Hudebním divadlem v Karlíně. V mezinárodním měřítku Miroslava Horníčka zviditelnil na svou dobu nevšední projekt Kinoautomat, který byl s úspěchem prezentován na výstavě Expo 67 v kanadském Montrealu.
Přelom 60. a 70. let přinesl Miroslavu Horníčkovi velké úspěchy v televizi, značné popularitě se těšila jeho talkshow Hovory H, nesmrtelný pomník mu pak postavil úsměvný seriál Byli jednou dva písaři, v němž vytvořil dvojici s Jiřím Sovákem a byl také autorem scénáře. Po roce 1989 obnovil Miroslav Horníček svůj někdejší úspěšný televizní pořad pod názvem Hovory H ještě po dvaceti letech. Umělecké aktivity rozvíjel i v jiných oborech, věnoval se fotografování a malování, jako autor surrealistických koláží se představil na několika výstavách. Kromě divadelních her napsal i řadu úspěšných knih, například Listy z Provence, Jablko je vinno, Koláže a hry a asi nejznámější Dobře utajené housle. Miroslav Horníček
zemřel v nemocnici v Liberci v roce 2003 ve věku 84 let.

Více informací na www.divadloviola.cz.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy koláží Miroslava Horníčka