Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Keramického Ateliéru Rakytka: Hluboko z dílny

Do 3.4.2017 bude v podzemní galerii „Ecce Terra“ Konzervatoře Jana Deyla a střední školy pro zrakově postižené, Maltézské náměstí 14, Praha 1, přístupná výstava Keramického Ateliéru Rakytka: Hluboko z dílny.

Ján Rakytka – plastiky
Tünde Rakytková – šperky

Otevřeno: po – pá 11:00 – 18:00

http://www.keramikarakytka.cz/

Ján Rakytka (1960) tvoří sochy a objekty z keramiky (převážně šamot). Sám prakticky nevidomý studoval speciální techniku hmatového modelování pro nevidomé u Štěpána Axmana v Tasově. Do roku 2013 působil jako lektor a arteterapeut nevidomých a mentálně handicapovaných (Praha a Unhošť). Momentálně tvoří sólově ve vlastním ateliéru. Pravidelně se účastní keramického sympozia o.s. TERRA THERAPEUTICA na Slovensku, jehož zaměřením je tvorba v intencích l´art pour la santé (umění pro zdraví). Tato idea předpokládá v umění léčivý i preventivní potenciál a její ambicí je cíleně mobilizovat v člověku touhu po spiritualitě, důstojnosti a naději; vyvolávat v tvůrci i v divákovi procesy, které by ho aktivizovaly k tomu, aby neubližoval sobě ani ostatním ani přírodě, ale aby se naopak snažil o harmonizaci a ozdravení vlastní bytosti, vztahů s lidmi a s prostředím, v němž žije.
Díla JR lze těžko zařadit, nejblíže by snad byla přihrádka s názvem “Inzitní umění”. Jeho přístup k tvorbě je převážně eklektický, tzn. inspirovaný staršími a ověřenými vzory (např. antikou, renesancí nebo barokem), avšak aktualizovaný a rozšířený o nadsázku.

Tünde Rakytková je keramický elév, ale jej prítomnosť v živote Jána je neprehliadnuteľná – ich dom, dvorček aj priľahlá stráň ožili zvončekmi, lucernami, vílami a črepmi antických váz. Najprv pomáhala manželovi s glazúrami, neskôr si skúsila výrobu jednoduchých misiek a postupne i náročnejších tvarov. Keramika ju chytila za srdce a už nepustila. Dnes vyrába predovšetkým originálne rudimentárne šperky.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Keramického Ateliéru Rakytka: Hluboko z dílny