Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy karikatur Davora Štambuka: Co je čertem, v Praze žertem

26. 9.-22. 10. / České centrum / Karikatura

Do 22.10.2016 bude v galerii Českého centra, Rytířská 31, Praha 1, přístupná veselá výstava legendárních karikatur chorvatského karikaturisty Davora Štambuka: Co je čertem, v Praze žertem.

Výstava v Českém centru Praha vzdává hold významné osobnosti světové karikatury Davoru Štambukovi (*1934 ve Splitu).

Davor Štambuk je chorvatský karikaturista, který svou novinářskou kariéru sportovního reportéra a kreslíře portrétů význačných osobností zahájil už roku 1953 v záhřebských denících a týdenících.

Ve svých 29 letech odešel do Francie, kde po krátkém působení v umělecké galerii Jannele začal spolupracovat s pařížskými listy, ve kterých byly publikovány jeho první humoristické kresby beze slov. Již v roce 1968 získal prestižní cenu Bellus jako nejvtipnější karikaturista roku. Porota se skládala z tehdy nejznámějších francouzských humoristů, v jejím čele stál legendární herec a filmový režisér Noël Noël. Během následujících třiceti let uspořádal nespočet výstav a kontinuálně publikoval karikatury v týdeníku s miliónovým nákladem Ici Paris.

V roce 2003 zíslkal „Řád rytíře umění a karikatury“, který uděluje francouzské ministerstvo kultury. Roku 2007 obdržel v Chorvatsku z rukou prezidenta republiky ocenění „Danica Hrvatske s podobiznou Marka Maruliće“.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy karikatur Davora Štambuka: Co je čertem, v Praze žertem