Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Jiří Anderle: K 80. narozeninám

Do 22.5.2016 bude v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná krásná a zajímavá výstava Jiří Anderle: K 80. narozeninám.

Kurátor výstavy: Martin Zeman, Libor Gronský

JIŘÍ ANDERLE se narodil 14. září 1936 v Pavlíkově u Rakovníka. Vystudoval Vyšší školu umělěckého průmyslu a v letech 1955-1961 AVU v Praze (malbu u Antonína Pelce, grafiku u Vladimíra Silovského, dějiny umění u V. V. Štecha a Jiřího Kotalíka). Následujících 8 let působí v Černém divadle, které založil jeho kolega ze studií, režisér a výtvarník Jiří Srnec. Během zájezdů do zahraničí poznává díla starých mistrů a navštěvuje také expozice významných světových tvůrců. V letech 1969-1973 byl asistentem prof. Jiřího Trnky a prof. Zdeňka Sklenáře na VŠ UMPRUM v Praze. V roce 1966 působí na Mezinárodní letní akademii v Salzburgu. Samostatně vytavuje po celém světe od roku 1966, je zastoupen ve sbírkách u nás i v zahraničí. Získal řadu prestižních ocenění. Věnuje se malbě, grafice i ilustracím.
JIŘÍ ANDERLE patří mezi nejvýznamnější grafiky XX. století. Bravurní zvládnutí leptu, suché jehly, mezzotinty, mekého krytu i různých kombinovaných technik je u něj cestou plnou fantazie, imaginace a poezie, oscilující mezi kontrasty dobra a zla, života a smrti, krásy i hrůz válečných konfliktů, vyjádřených pro autora typickým způsobem, kterým si získal příznivce po celém světě.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Jiří Anderle: K 80. narozeninám