Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Jan Švankmajer: Relikviáře

Do 6.5.2018 bude v Galerii Millenium, Tržiště 5, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a hustá výstava Jana Švankmajera: Relikviáře.

Výstava prací Jana Švankmajera (*Praha), českého filmového režiséra, animátora a výtvarníka, předního představitele pozdního českého surrealismu.

„S fetiši vedeme jakýsi si zápas o naše blaho, zraňujeme je hřebíky a pálíme je, abychom je přiměly k poslušnosti, ale zároveň je krmíme, aby měli sílu splnit naše přání. Na rozdíl od fetišů jsou relikviáře schránkami posvátných ostatků, určených k našemu uctívání. Zatímco fetiše jsou tím mocnější, čím děsivější mají vzhled, relikviáře se pyšní nádheru a krásou.

Nakoupil jsem v prodejně se psím žrádlem dančí uši a kopýtka, prasečí rypáky, uši, nohy, ocásky a krůtí pařáty. V galanterii zlaté prýmky, knoflíky, korálky, filtry a krajky. Nechal jsem si u truhláře vyrobit bedýnky, které se vylepil vínovým sametem, a na jejich boky připevnil zrcátka. Potom jsem zvířecí ostatky vyštafíroval „zlatem“ a „drahým kamením“, krajkami a umělými květinami – jako políček antropocentrismu.“

Jan Švankmajer

 Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Jan Švankmajer: Relikviáře