Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Hračky v časech 1. republiky

15. 2.-30. 4. / Grabova vila / Design

Do 30.4.2018 bude v Grabově vile, Na Košince 1, Praha 8, zdarma přístupná zajímavá a rozsáhlá výstava Hračky v časech 1. republiky.

Výstavní projekt Hračky v časech 1. republiky v libeňské Grabově vile u příležitosti národních oslav 100 let od vzniku Československé republiky představuje nejrůznější typy hraček především z dvacátých a třicátých let minulého století, ale i z doby před vznikem republiky, za protektorátu a z poválečného období. Vedle technických hraček pro kluky nechybí ani hračky určené malým hospodyňkám, jako jsou panenky, pokojíčky, nádobíčko, obchůdky, šicí strojky a kočárky. Většina těchto hraček je i dnes stále funkční, například koupelnička s porcelánovými panenkami opatřená nádržkami na vodu nebo plechový sporáček na lihový kahánek.

Výstava si klade za cíl zdokumentovat velmi kvalitní dobovou produkci hraček tehdy známých československých firem, které obstály i v silné konkurenci světově proslulých výrobců. Mezi vystavenými exponáty jsou zastoupeny unikátní hračky vyráběné v prvních letech republiky, zejména první kovová stavebnice, dětské modely parních strojů, plechových automobilů, lodí, letadel i tramvají a v neposlední řadě také oblíbené historické soupravy plechových vláčků německé a československé výroby inspirované skutečnou parostrojní železnicí. Za pozornost stojí také funkční lokomobily na parní pohon, pohyblivé tancující postavičky, mechanické žertovné hračky na klíček nebo dětské promítačky – Laterna Magica – s kolekcí obrázkových pohádek. Technickou zajímavostí výstavy je nejstarší československý kinematograf k promítání dětských filmů.

Expozici doplňují vojenské hračky vyrobené v Československu, Německu, Francii a USA, jako jsou tanky, bitevní lodě, ponorky, válečná letadla, polní děla, protiletadlová obrana, vojáčci a jiná vojenská technika. Mezi unikáty bezesporu patří první pryžové hračky, které byly v předválečném Československu spojené s proslulou značkou zlínských obuvnických závodů BAŤA, největšího světového výrobce nerozbitných gumových hraček. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírkového fondu Muzea technických hraček Velvary a soukromých sbírek.

Pořadatel: Městská část Praha 8
Autor výstavy: Mgr. Miroslav Smaha

Více informací naleznete také na www.muzeum-technickych-hracek.cz

Komentované prohlídky:
pátek 09.03. a 06.04.2018
neděle 25.03. a 22.04.2018 

vždy od 14.00 hodin

Na komentované prohlídky je nutná rezervace předem u Mgr. Pavly Tomšíkové:
tel.: 222 805 112, email: pavla.tomsikova@praha8.czFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Hračky v časech 1. republiky