Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy fotografií Zity Oberwalder: quote, unquote: Hotel Europa

Do 15.6.2018 bude v Rakouském kulturním fóru, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1, v obou patrech zdarma přístupná zajímavá výstava fotografií Zity Oberwalder: quote, unquote: Hotel Europa.

Studijní pobyt v Severním Irsku zaměřený na belfastský hotel Europa, známý jako nejbombardovanější hotel na světě, a putování po stopách staré a nové Evropy zpracovala Zita Oberwalder jako analogovou černobílou fotografickou esej quote, unquote: Hotel Europa, kterou pro výstavu rozšířila o digitální barevné fotografie. Její další studijní cesty ji v roce 2016 zavedly do českého pohraničí, do bývalých Sudet. Výsledkem je dílo o sousedství – hranicích – zemi nikoho, o hluchých místech a únikových cestách. Umělkyně v něm nastoluje otázky o spojitosti mezi minulostí a současností, o dramatu zmizení, jak je tomu například u záběrů z Lidic.

Zita Oberwalder doplňuje své práce citáty a skicami z deníku. Quote, unquote nebo-li „citát“, „konec citátu“. Název výstavy v sobě nese možnost upoutat prostřednictvím citátů větší pozornost, použít je k odůvodnění vlastního způsobu myšlení nebo jako zárodek příběhu. Titulem výstavy prozrazuje umělkyně mnohé o své metodice, o přístupu k literárním pramenům a současně ukazuje, jak je historiografie subjektivní a že má stále svá bílá místa.

Fotografie Zity Oberwalder jsou únikem z fotografické jednoznačnosti. Ne snad proto, že by se uchylovaly k pikturální vágnosti, ale protože to, co zachycují, není koncový bod či terč, ale východisko a naznačení směru. Vzpouzejí se předem danému účelu a nabízejí celé spektum významových možností. Díky únikovým cestám se pouze dostaneme pryč z určité situace, z určitého místa. Kam nás pak vlastně zavedou, je v daném okamžiku samozřejme zcela nepodstatné.

Zita Oberwalder (*1958, Leisach) se ve své tvorbě specializuje na uměleckou a architektonickou fotografii. Od roku 1987 je umělkyní ve svobodném povolání.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy fotografií Zity Oberwalder: quote, unquote: Hotel Europa