Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy fotografií Ladislava Sitenského: Peruť 312 a křest stejnojmenné knihy

Do 7.3.2018 bude v Galerii Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1 – Palác Lucerna, mezipatro (po schodech a naproti vstupu do Kina Lucerna), přístupná velmi zajímavá výstava fotografií Ladislava Sitenského: Peruť 312. Všechny fotky z výstavy i křtu knihy: Petr. Otevřeno v pondělí až pátek od 16. do 21. hodin.

Galerie Lucerna ve spolupráci s nakladatelstvím Mladá fronta a Adélou Kándlovou, vnučkou Ladislava Sitenského, pořádá výstavu fotografií Ladislava Sitenského. Fotografie dokumentují československý odboj na západní frontě.

Významný český fotograf Ladislav  Sitenský (1919-2009) za druhé světové války proslul  svými snímky dokumentujícími československý odboj na západní frontě. Největší slávu mu přinesly fotografie z prostředí letectva, u něhož dva roky působil jako příslušník pozemního personálu 312. čs. stíhací perutě.

Právě o této jednotce pojednávala Sitenského první kniha Peruť 312 z roku 1948, která měla vyjít v nakladatelství Naše vojsko, ale jejíž osudy fatálně ovlivnil únorový komunistický převrat: celý náklad šel do stoupy, tiskařům se podařilo zachránit a svázat jen několik výtisků, z nichž se staly vysoce ceněné sběratelské exempláře.

Po padesáti letech se autorovi šťastnou náhodou vrátila také maketa knihy, kterou kdosi nalezl v popelnici v Českých Budějovicích…Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy fotografií Ladislava Sitenského: Peruť 312 a křest stejnojmenné knihy