Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Exlibris v současném světě

Do 2.9.2018 bude v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava Exlibris v současném světě.

Výstava je pořádána u příležitosti 100letého výročí vzniku SSPE (Spolku sběratelů a přátel exlibris).

Kurátor výstavy: Martin Manojlín

Doprovodný program:
PÁ 31. 8. 2018 od 14:00 – komentovaná prohlídka s kurátorem pro veřejnost a hosty kongresu FISAE, ocenění 3 výtvarníků z výstavy věcnou cenou od SSPE

PÁ 31. 8. 2018 od 15.00 – GRAFICKÝ TRH exlibris a drobné grafiky, z rukou autorů

Zájemci na panelech a ve vitrínách naleznou 353 exlibris od 43 autorů. Výstava v Galerii Hollar je zároveň součástí kongresu mezinárodního spolku sběratelů a přátel exlibris (FISAE), který se koná v Praze. Kongres se v Česku letos koná podruhé. Poprvé byla v roce 1996 hostujícím městem východočeská Chrudim.

Podle kurátora Manojlína je sběratelství exlibris celosvětovou záležitostí, která dokáže být zároveň i dobrodružstvím. Výměny dokáží zajistit, že některá díla oběhnou celý svět. „Sběratelství exlibris se neustále rozrůstá. Objevují se noví sběratelé, objevují se noví tvůrci exlibris. O tom svědčí i množství přihlášených sběratelů a umělců, kteří do Prahy přijedou na kongres,“ sdělil.

Disciplína exlibris se zakládá na grafickém zpracování označení vlastnictví knih. Jednotlivá díla vznikají na objednávku majitele a slouží poté k další výměně. Nedílnou součástí tvorby je také důkladná interakce mezi tvůrcem a zadavatelem, která zajistí správné vyvážení mezi písmem a obrazem. Od poloviny 19. století se kromě grafických návrhů začalo rozvíjet také sběratelství.

Více na https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-live-kulturni-servis/559486/v-galerii-hollar-do-2-zari-predstavi-soucasnou-tvorbu-exlibris.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

http://www.sspe.cz/o-nasFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Exlibris v současném světě