Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Dědictví. Tradice, inovace, móda

Do 10.12.2016 bude v galerii UMPRUM / VŠUP, Nám. Jana Palacha 80, Praha 1, zdarma přístupná zajímavá výstava Dědictví. Tradice, inovace, móda.

Výstava Dědictví, kterou připravila Alice Klouzková, představí v Galerii UM tradiční textilní techniky Čech a Moravy a možnosti jejich využití v oděvním designu. Její projekt dokazuje, že tradiční rukodělné techniky nejsou odsouzeny k zániku, ale mohou existovat jako funkční prvek soudobého oděvního designu.

Obnovení spolupráce s lokálními výrobci je aktuální celosvětový trend preferující tradiční výrobní postupy a produkci, která splňuje potřebu ekologického a etického přístupu k módě. Projekt „Dědictví“ podporuje regionální výrobce, ukazuje jejich příběhy, bohatou historii a cenné dovednosti. Jeho součástí je i popsání role zaniklé instituce Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV).

Výstava nemapuje tuto problematiku jen historicky. Důležitou částí je praktický výstup doktorské práce Alice Klouzkové – nová, inovativní módní kolekce oděvů s výrazným řemeslným akcentem. Prezentované oděvy vznikly ve spolupráci s lokálními výrobci, kteří jsou mistry ve svém oboru, a tradičními českými firmami s unikátním know-how předávaným po generace.

Alice Klouzková patří mezi přední osobnosti v oblasti módní tvorby své generace. Její dlouhodobé autorské téma čerpá z tradice a zabývá se převážně rukodělnými technikami. „Projekt Dědictví – disertační práce na téma reinterpretace tradičních textilních technik v kontextu soudobého oděvního designu se slibně rýsuje jako naprosto zásadní oborový počin a velmi cenný příspěvek do profesionálního archívu Ateliéru módní tvorby. Pečlivě a původním způsobem mapuje národní identitu a inovativně ji aplikuje do současnosti”, říká k projektu MgA. Pavel Ivančic, MA – vedoucí Ateliéru módní tvorby UMPRUM.

Instalaci, kterou připravila Lenka Míková, tvoří dva hlavní prvky – látky zavěšené v prostoru a pracovní stoly. Prezentace technik zůstává vizuálně čistá, minimalistická až skoro abstraktní. Doplňují ji fotografie Tomáše Brabce (série portrétů řemeslníků a reportáží z jejich dílen) a projekce Karin Zadrick (kolekce oděvů Alice Klouzkové).

K výstavě vychází i doprovodná publikace „Dědictví. Tradice, inovace, móda“ přibližující problematiku tradičních textilních technik a jejich využití v módním designu. Na knize spolupracovala řada renomovaných odborníků včetně Lidewij Edelkoort. Z odborných textů a rozhovorů s řemeslníky se čtenář dozví o historii, samotném procesu výroby i současném využití konkrétní techniky. Součástí publikace je i bohatý obrazový doprovod – např. unikátní archivní materiály ÚLUV nebo reportáže z dílen. Knihu graficky zpracoval Adam Uchytil, který do projektu vložil osobní pohled a jedinečný přístup k tradici na níž navazuje a zároveň ji boří a každý rozhovor i text sázel s individuálním přístupem. Adam je také autorem loga projektu, jež do jednoho piktogramu krásně spojuje tři hodnoty (ruka, srdce, hlava) navazující na klíčové pojmy hnutí Arts and Crafts.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Dědictví. Tradice, inovace, móda