Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy 2296 KILO – Komiksy, ILustrace, Objekty

27. 3.-10. 6. / Poštovní muzeum /

Do 10.6.2018 bude v Poštovním muzeu, Nové mlýny 2, Praha 1, přístupná v obou patrech velká a zajímavá výstava 2296 KILO – Komiksy, ILustrace, Objekty.

Výstava 2296 KILO navazuje na tradici věnovat jednou ročně Poštovní muzeum v Praze příběhům, knihám a ilustracím pro děti. V minulosti se zde konala například výstava Zlatá stuha nebo výstava Tichá pošta, která představila práce nových i dlouholetých členů Klubu ilustrátorů.

Letos dostala prostor nejmladší generace, studenti i pedagogové ateliéru Komiks a ilustrace pro děti Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Ateliér vznikl v roce 2011 na této fakultě jako prozatím jediné pracoviště věnující se praktickému studiu komiksu na vysoké škole v České republice i na Slovensku. Od počátků je jeho činnost neodmyslitelně spjata s osobností Barbary Šalamounové, která jej vede. Ateliér Komiks a ilustrace pro děti FDULS během sedmi let své existence spolupracoval s Národním muzeem, Západočeským muzeem v Plzni, s Techmánií, zapojil se do projektu Česko-německé jaro 2017. Studenti se pravidelně účastní ilustrátorských i komiksových soutěží, získali celou řadu ocenění.

Studenti přivážejí do Prahy komiksy, ilustrace, objekty v podobě výstavy plné barev, her, poznání a chtějí návštěvníka vtáhnout přímo dovnitř příběhů. Postupně se na výstavě představují všechny oblasti-disciplíny, které během studia studenti poznávají a zkoušejí. Návštěvník projde světem bublin a akčních scén v komiksu, prozkoumá, co číhá za zavřenými dveřmi, a vyzkouší si změnu image pomocí magnetů. Malí i velcí zjistí, že obrazy se mohou hýbat, knihy nemusí být jen z papíru nebo že ilustrace nenajdeme jen v knihách. Vlastní dětství dospělým možná připomenou papírové pop-upy a tahací hračky, které potěší i nejmenší diváky. Pro ně je mimo jiné přichystán i skákací panák, hra prověřená generacemi našich babiček a dědů nebo dokreslování vlastního bestiáře. A naopak trochu ticha a klidu si lze užít s knihami v útulném čtenářském koutku.

Výstava plná barev a příběhů představí různorodost a šíři pojmů ilustrace a komiks i jejich přesahy do jiných odvětví. Láká na malý výlet do světa, kde nic není nemožné a kde je hravost a chuť objevovat tím nejpodstatnějším. Takový je i samotný název výstavy, který nesouvisí s množstvím vystavených exponátů, ale vznikl součtem hmotnosti všech členů ateliéru. Oni sami totiž dávají svému konání váhu a dohromady už váží „skoro jako slon“. Zkratka KILO odkazuje k hlavnímu, ale zdaleka ne jedinému obsahu rozsáhlé výstavy, tedy Komiksům, Ilustracím a Objektům. Studenti ateliéru také připravili pro malé návštěvníky víkendové výtvarné dílny, tematicky zaměřené na různé oblasti tvorby, a zábavný sešit komiksů a vystřihovánek.

Doprovodné akce
7. 4. 2018 9:00 – 17:00 hodin – Příležitostná poštovní přepážka
Používání příležitostného poštovního razítka a prodej dopisnice
14. 4. 2018 14:00 – 16:30 – Komiks
Workshop pro děti od 8 do 15 let s Vítem Kovářem
28. 4. 2018 14:00 – 16:30 – Ilustrace
Workshop pro děti od 6 do 15 let s Kamilou Pokornou a Janou Hymlovou
12. 5. 2018 -14:00 – 16:30 – Pop up
Workshop pro děti a mládež od 10 letFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy 2296 KILO – Komiksy, ILustrace, Objekty