Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstav Masaryk a Svatá země a Ženy v disentu

Pouze do neděle 13.10.2018 budou významnou součástí veletrhu Svět Knihy 2018 dvě výstavy v Lapidáriu Národního muzea – Výstaviště Holešovice, Výstaviště 422, Praha 7: Masaryk a Svatá země a Ženy v disentu.

Masaryk a Svatá země
Na jaře roku 1927 přijíždí prezident Tomáš G. Masaryk do Svaté země. Je to vůbec první návštěva oficiální hlavy státu v tehdejší mandátní Palestině. I když Masaryk deklaruje svou cestu jako soukromou a kvůli bezpečnosti ji podniká tajně a pod jiným jménem, místní přední myslitelé, politici i obyčejní lidé jí přikládají ohromný význam. Ze symbolického hlediska se pro ně jedná o vyjádření podpory a jedinečnou událost. Historiky byla tato cesta kupodivu skoro zapomenuta, ale lidé v Izraeli na ni nikdy nezapomněli. Pro ně to byla a je „nezapomenutelná cesta“. Nadšení tehdejších obyvatel je vidět i na zde představených a mnohdy dosud nepublikovaných fotografiích.

Ženy v disentu 
Výstava představuje jednadvacet žen, které se nebály postavit normalizační moci v 70. a 80. letech. Svým zapojením do boje proti totalitě chtěly spoluvytvářet lepší podmínky pro život svůj i svých dětí. Výstava se váže ke knize rozhovorů „Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent“, která vyšla v listopadu 2017 ve spolupráci Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. A nakladatelství Academia k příležitosti 40. výročí prohlášení Charty 77. Vernisáž fotografií uvedla Marcela Linková, spoluautorka knihy.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstav Masaryk a Svatá země a Ženy v disentu