Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Veronika Psotková: Velké prádlo

8. 6.-30. 9. / Novoměstská radnice / Socha

Do 30.9.2015 bude na nádvoří Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/ 23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná zajímavá sochařská výstava Veroniky Psotkové: Velké prádlo.

Výstava sochařky Veroniky Psotkové „VELKÉ PRÁDLO“ představí novou stejnojmennou sestavu drátěných plastik, které spolu s dalšími sochařskými objekty zabydlí nádvoří Novoměstské radnice. Výstava je koncipována ze tří sochařských celků, které spolu vytvářejí jemnou dějovou linku a současně představují různé přístupy autorčiny tvorby.

Námět celé expozice je výsledkem současného rozpoložení autorky ve tvůrčí a osobní rovině a prostor zde získávají každodenní fantazie ze života sochařky na „rodičovské dovolené“.
„Velké prádlo“ – ožívající „pohyblivé“ personifikované objekty jsou zde symbolem rutinního, leč potřebného očistného procesu.
Obří polštáře nádvoří zabydlují a vytváří z něj útulné odpočinkové místo „jako doma“ a na celou situaci dohlížejí dvě dívky sedící na římse a uzavírají tak pavlačovou proměnu nádvoří kulturní památky.

„Velké prádlo“ je figurální kompozice vytvořená z rabicového pletiva. Objekty jsou částečně transparentní sochařské kresby, které citlivě reagují na změnu světelných podmínek a podle úhlu pohledu se jejich tvar průsvitem rozpadá nebo naopak klouzáním světla po povrchu spojuje do plných objemů.

Tvorba Veroniky Psotkové (* 1981 v Opavě) je založena na principech realistického figurálního sochařství. Její sochy odkazují jak na klasickou, tak současnou figurální tvorbu s vlivem popkultury. Témata jako estetika a autokorekce lidského těla stejně jako proměna kontextů a vzájemná komunikace soch v samotné instalaci patří k jejím stěžejním. Netradiční prostorové instalace stylizovaných drátěných figur pak tvoří paralelní linii a současně hmotový protipól k její realistické sochařské práci. Je absolventkou ateliéru sochařství Michala Gabriela (MgA., 2009) na FaVU VUT v Brně. Vystavuje v Čechách i v zahraničí.
V současné době žije a tvoří v Oboře u Loun.

Výstava je součástí letního sochařského festivalu SCULPTURE LINE, který proběhne v ulicích Prahy od 10. června do 30. září 2015 a představí sochy různých forem a stylů od domácích i zahraničních tvůrců. Na každé zastávce sochařské trasy nabídne nový příběh i jiný úhel pohledu a přinese možnost vnímat město novýma očima.

www.sculptureline.cz
www.veronikapsotkova.netFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Veronika Psotková: Velké prádlo