Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Václav Sokol: Poklad skrytý v poli (biblické obrazy)

20. 12.-1. 1. / Novoměstská radnice / Malba

Pouze do 1.1.2016 bude v galerii v přízemí Novoměstské radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná výstava Václava Sokola: Poklad skrytý v poli (biblické obrazy). Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Text k autorovi:
Václav Sokol (*1938) je kreslíř a grafik.
Vystudoval střední výtvarnou školu (1953–1958).
Pracoval v Památníku národního písemnictví a poté v jako grafik ve Stavbách silnic a železnic.
Svými kresbami často doprovází texty v knihách jako Poselství Ježíšovo (1969), Hryhorije Skovorody Rozmluva o moudrosti (1983). S bratrem Janem, který je filosof a překladatel, vydali knihu Čtení z Bible (1996 a 2014), jež spojuje ukázky z klíčových míst biblického textu v Ekumenickém překladu, srozumitelný výklad podstatných pojmů biblické řeči od Jana Sokola a původní komentář textů a motivů Václavovými pastelovými kresbami.
Václav Sokol také navrhuje celkovou úpravu knih a časopisů (Vyšehrad, Triáda, Divadelní ústav, Architekt), píše texty o umění (Perspektivy KT, Revolver Revue). Zabývá se i volnou tvorbou.
Je autorem několika betlémů v různých materiálech a velikostech. Největší z nich je betlém vytvořený jako věž se spirálovitou cestou, po níž jdou poutníci k jeslím s Jezulátkem (vytvořen přímo do jedinečného prostoru ve středu kostela sv. Klimenta v Odolena Vodě v letech 1985–1988).

Dílo a téma výstavy:
Jeden rys biblické řeči i obrazů stojí za zmínku zvláště dnes a zvláště před Vánocemi. Totiž ten, že se o i věcech, které se nedají zpeněžit dá mluvit a myslet pomocí obrazů vytržených ze světa obchodu, o svátečním se dá mluvit pomocí všedního, posvátné zahlédnout skrze všední… dokonce to možná ani nejde vyjádřit jinak.
Charakter pastelů V. S. je velice osobní. Barevnost i množství postav je omezena jen na to základní, ale právě proto je každá kresba do nejmenších detailů vycizelovaná. Celek výpovědi z kresby vychází napohled jako podivuhodně jemné světlo. Nenabízí se tu vůbec, jak si má čtenář představit ten který výjev. Kresby ukazují na sílu a tajemství, která z textu dokáže vyčíst jenom, když se jím nechal oslovit. Za textem tu není nějaká další interpretace a z ní vzešlá ilustrace, ale vidíme výtvarníkův pokus pomocí kresby porozumět tajemství.

Kurátor výstavy: David Bartoň

Otevírací doba: denně 10 – 18 hod, 24. a 25. 12. zavřeno, 31. 12. a 1. 1. 10 – 15 hodFotografie z výstavy