Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Triple Candie: Institut pro studium univerzálních nejistot, část druhá: Kapitalismus

Do 31.12.2017 bude v pasážové galerii Ferdinanda Baumanna, Štěpánská 36, Praha 1, přístupná výstava Triple Candie: Institut pro studium univerzálních nejistot, část druhá: Kapitalismus.

Galerie Ferdinanda Baumanna představuje nový projekt Triple Candie. Projekt je součástí širší výzkumné iniciativy na téma „nejistoty“, kterou zkoumá ve vztahu ke kapitalismu v kontextu dosud relativně mladého českého ekonomického experimentu.
„Nejistota je hluboce zakořeněnou vlastností decentralizovaných systémů,“ poznamenal v roce 1996 Hyman Minský. Tento chicagský ekonom usiloval již deset let před Velkou recesí let 2008–2009 o větší vládní regulaci, která by zabránila cyklům konjunktury a krize a destrukci, kterou přinášejí. Většina minoritních skupin v USA však nic jiného než destrukci nezažila. Vládním intervencím se málokdy podařilo zabránit nemocem, vysídlování, zhoršování životního prostředí a dalším červíkům, kteří nahlodávají americký sen. Pro někoho je tento sen oknem, pro jiné vězením. V tomto smyslu lze chápat Pascalův slavný výrok, že „není jisté, že je vše nejisté“, jako otřepanou pravdu. Jistotou je, že sociální nejistota bude nadále přetrvávat v nižších společenských vrstvách a čím dál více postihovat i střední třídu.
Česká republika a její občané naopak na vlastní kůži zažili celou řadu ekonomických systémů a tím pádem vědí, že volnotržní kapitalismus je jen jednou možností. Ačkoli může vzbuzovat úzkost, je nejistota v těchto souvislostech něco jako dar, neboť odkazuje k možnosti jiné budoucnosti, která nepodlehne falešným slibům.

O kurátorech

Triple Candie je americká výstavní agentura vedená dvěma kunsthistoriky. V letech 2001–2010 provozovala řadu galerií v newyorském Harlemu. Dnes funguje nomádsky a pořádá výstavy na umělecká témata bez zapojení či svolení umělců a bez samotných výtvarných děl. Výstavy sestávají ze zástupných artefaktů, rekvizit a dokumentace, které se po skončení projektů většinou recyklují nebo zničí. Více informací naleznete nawww.triplecandie.org.

S laskavou podporou Společnosti Jindřicha Chalupeckého a Meetfactory. S podporou Ministerstva kultury České republiky, Města Prahy a Prahy 7.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Triple Candie: Institut pro studium univerzálních nejistot, část druhá: Kapitalismus