Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tomáš Svoboda – Tady končí film

12. 6.-18. 7. / Nevan contempo / Film

Do 18.7.2015 bude v Galerii Nevan Contempo, U rajské zahrady 14, Praha 3, přístupná zajímavá filmová projekce s výstavou Tomáše Svobody: Tady končí film.

Tomáš Svoboda (*1974)
(*1974) studoval na Akedemii výtvarných umění v Praze (1996-2003, ateliéry Prof. Jiřího Sopka a doc. Vladimíra Skrepla) a na Staatliche Akademie der bildenden Künste, Karlsruhe (1999). Získal studijní či pracovní stipendia v zahraničí: 2002 Brandenburg (D), 2003-4 Bern (CH), 2004 Berlin (D), 2008-9 Berlin (D). Spoluzakládal galerii Display (2001), nyní tranzitdisplay (od 2007). Mimo své umělecké praxe je autorem architektonických realizací výstav ve veřejných galerijních institucích v ČR. Pracuje také jako architekt filmových a televizních projektů. (Soupis vybraných výstav na: www.tomassvoboda.eu)
Tomáš Svoboda se dlouhodobě věnuje tématu filmu a naší zkušenosti s pohyblivým obrazem jako dominující vizuální zkušeností naší doby. Pracuje s textem, zvukem, videem, objektem či instalací. Výstava „Tady končí film“ představuje různé polohy uplatnění filmové řeči, které přesahují její obvyklý výskyt.
—————————————

Ideální dílo Tomáše Svobody

Projekce. Herec, zabírán v deatilu na pozadí klíčovacího bluescreenu, deklamuje následující text:

„Truman Burbank si po léta myslel, že je jedním z řadových obyvatel úhledného amerického městečka, s příznačným názvem Seaheaven. Jenže pravda je zcela jiná a on jí zpočátku nechce uvěřit. Ve chvíli, kdy se narodil, se stal hrdinou a hvězdou přímého televizního přenosu. Každý jeho krok zaznamenávaly a až dosud zaznamenávají kamery. On sám je „neherec“, ale všichni kolem – rodina, přátelé, sousedé, spolupracovníci – ti všichni přesně znají své role. Píše jim je na tělo režisér, jenž svému pořadu propadl jako droze. To, co Truman považoval za domov, je ve skutečnosti neuvěřitelně rozsáhlé televizní studio. V něm se odvíjí Trumanův životní příběh, sledovaný miliony diváků 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, celých 30 let. Vítejte na kanále Truman Show. Dívá se celý svět, protože tvůrce je mistrem ve svém oboru.“

Ondřej Chrobák

10. 6. 2015Fotografie z výstavy