Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž: Tomáš Predka / Pod tíhou gravitace

28. 1.-31. 3. / Opero / Malba

Cca do 31.3.2019 bude v coworkingovém centru Opero, Salvátorská 8, Praha 1, přístupná zajímavá výstava obrazů Tomáše Predky: Pod tíhou gravitace.

Tomáš Predka (1986) absolvoval Akademie výtvarných umění v Praze v roce 2013. Studoval také na Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze a na vídeňské akademii umění u rakouského malíře Daniela Richtera. V roce 2017 se stal laureátem Ceny kritiků za mladou malbu. Kurátory a kritiky zaujal tím, že malbu pojímá netradičně, s přesahy do prostoru a v kombinaci s jinými médii.

Predka je pozoruhodný výtvarník také proto, že jeho obrazy mají současnou vizualitu odrážející mezinárodní trendy v soudobém umění. Svou výtvarnou řečí dokáže vytvářet přesvědčivé abstrahované obrazy, jenž je možné chápat jako poetické fragmenty světa fyzického a virtuálního, v němž žije a jenž ho obklopuje. Po formální stránce se vyznačuje tím, že obrazové pole plátna často odděluje bílým rámečkem na vnitřní a vnější část obrazu. Jakoby chtěl říct, že malba v sobě nese příběh nebo vizuální zážitek podobně jako film nebo kniha a plátno ji slouží pouze jako médium.

Výstava Pod tíhou gravitace představuje Predkovy obrazy vytvořené zejména v poslední době. Umělec v nich zkoumá téma dynamického pohybu. Jeho obrazy vystavené v Operu je možné vnímat jako toky informací či tělních tekutin, které se pohybují svým neuspořádaným pohybem a zároveň se v tichosti posouvají dopředu ve směru proudění. „Pracuji s organickými tvary, které vznikají v přesném řádu. Jednotlivé tvary kladu na sebe. Předchozí obraz zaniká a pod tíhou gravitace vzniká další,” vysvětluje Tomáš Predka. Téma plynutí či proudění času a prostoru vztahuje i k architektuře: „Prostory Štencova domu v sobě ukrývají nenápadný přechod mezi dvěma historickými období – mezi secesí a nástupem moderny. Časový přelom i nekončící proces proměny, je něco s čím ve své tvorbě pracuji,” uzavírá umělec.

….

Všechny fotky z výstavy: Petr.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž: Tomáš Predka / Pod tíhou gravitace