Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Stéphane Corbet: Krajina značek

18. 10.-18. 11. / Francouzský Institut / Fotografie

Do 18.11.2017 bude v Galerii 35 Francouzského Institutu, Štěpánská 35, Praha 1, přístupná výstava Stéphane Corbet: Krajina značek.

Autorem velkoformátových fotografií je Stéphane Corbet, Francouz, který žije v České republice už 15 let. Focení turistických značek se věnuje intenzivně dva roky. „Jedná se o náhodná, umělecká a dočasná díla, která budou postupně vymazána, zničena přírodními události, lidskými nebo zvířecími zásahy. A byla by škoda neodhalit jejich ohromující krásu.“
Corbet nabízí na turistické značky trochu jiný pohled. Když se na jeho rozměrné fotky díváme z určité vzdálenosti, vedle konkrétního výrazu získávají i výraz abstraktní. Podle autora jsou značky jedním z projevů českého kulturního dědictví, který přispívá ke zdraví, relaxaci a pomáhá upevňovat vztahy mezi lidmi. „Na západě něco takového příliš nenajdete,“ podotýká Corbet. S fotoaparátem na cestách se cítí nejlépe sám, bez lidí. „Někdy mám pocit, že mě považují za blázna,“ dodává s úsměvem.
Autor chce výstavou vzdát hold také těm, kteří se o turistické značky starají. Pro Klub českých turistů pracuje přes 2 000 dobrovolných „značkařů“. Turistické značení najdeme leckde v Evropě, ale Česká republika je krajinou značek skutečně zaslíbenou. Jejich hustota a systém je unikátní, budovaný déle než jedno a čtvrt století. V celé zemi je kolem milionu turistických značek na zhruba 42 000 km tras. Ta první byla vyznačena v roce 1889 a vedla ze Štěchovic na Svatojánské proudy. Rok před tím byl založen Klub českých turistů, který je partnerem výstavy.
Výstava je již druhou přehlídkou Corbetovy tvorby. První se konala letos v dubnu na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Stéphane Corbet: Krajina značek