Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž skupinové výstavy Na ceste (Zoubek, Klimeš, Jankovič a Fulierová)

Do 12.6.2015 bude ve Slovenském Institutu, Jilská 16, Praha 1, přístupná zajímavá skupinová výstava Na ceste.

Výstava predstavuje štyroch renomovaných umelcov, ktorých spoločnou témou je pamäť ako „púť ľudskej mysli“ stelesnená v motíve figúry či predmetov spojených s dôverným životom človeka.
Vystavujúci umelci: sochár Jozef Jankovič, fotografka a grafička Květoslava Fulierová (členka Umeleckej besedy slovenskej), sochár Olbram Zoubek a vizuálny umelec Svatopluk Klimeš (členovia Umeleckej besedy českej).

Autor koncepcie výstavy: Richard Drury, predseda Výtvarného odboru Umelecké besedy, vedúci kurátor Galerie Středočeského kraje.

Výstava je súčasťou festivalu Dni českej a slovenskej Umeleckej besedy na Vyšehrade.
Pripravila Umelecká beseda ČR, Umelecká beseda SR v spolupráci s SI.

První ročník Vyšehradských dnů Umělecké besedy, který ve spolupráci s Uměleckou besedou Bratislava, proběhne od pátku patnáctého května do neděle sedmnáctého, je očekáván s velkým zájmem. Jedná se o první akci takového druhu Umělecké besedy od jejího znovuobnovení před dvaceti pěti lety. Téma setkání, jež je určeno širokému publiku, vychází z náplní a inspirací tří uměleckých odborů zastoupených v české Umělecké besedě.

Účast na slavnostním zahájení přislíbil kardinál Dominik Duka. V podvečer se pak uskuteční zádušní mše za členy Umělecké besedy, kteří jsou pochováni na zdejším Slavíně.

Výtvarný odbor při této příležitosti připravil několik expozic. První se uskuteční v předstihu, už 12. května v galerii Slovenského institutu. Představí se zde sochaři Olbram Zoubek a Jozef Jankovič, společně s grafičkou Květou Fulierovou a výtvarníkem Svatoplukem Klimešem. V interiérech Starém Purkrabství se o tři dny později představí ti samí umělci.

Dny obou Uměleckých besed se neobejdou bez literátů. Vybrané osobnosti se tak budou moci prezentovat svou tvorbu či besedovat s přítomnými diváky v sále Starého Purkrabství. Návštěvníci se mohou těšit například na autora Toulek českou minulostí Petra Horu Hořejše, dramatika a spisovatele Jiřího Stránského, písničkáře a básníka Jiřího Dědečka či na spisovatele Antonína Bajaju.

Především pro veřejnost všech věkových kategorií je připraven bohatý hudební program. Hned v pátek odpoledne se představí vynikající česko-slovenský jazzový kvartet. S hudebním recitálem vystoupí klavírní virtuos Tomáš Víšek. Pak se budeme těšit na dvojici ve složení Viktorie Dědečková a František Tomášek, která se po pražských klubech, divadelních kavárnách, barech a hospodách pohybuje déle než dva roky. Charismatický akordeonista a působivá zpěvačka hrají především staré šansony, jazz, blues, swing a muzikálové písně 20. – 70. let.

V sobotu 16. května vystoupí v pravé poledne vítězové tradičního konopišťského Folkového kvítku 2015. Pak přijde s hudebním pásmem písničkář Jiří Dědeček. Na jeho vystoupení naváže nestárnoucí Jan Vodňanský a jako třetí zazpívá Alice Springs. Večer uzavře talentovaná rocková kapela z Karviné Memoari.

V neděli 17. května zahájí opět ve dvanáct hodin bluesové uskupení Roberta Slezáka z Benešova. Naváže pražská skupina Plástev a hudební odpoledne uzavře Marek Eben.

Jako bonus pořadatelé připravili společně se Svatoborem procházku Slavínem po místech posledního odpočinku některých představitelů Umělecké besedy.

To všechno nebude bez dobrého jídla a pití. Postará se o to slovenská společnost Cruet a restaurace Zlatá hvězda z Benešova.

V současné době je vyšehradský program finalizován, informace o konkrétních pořadech, případně změnách, budeme na webových stránkách www.umeleckabeseda.cz doplňovat, aktuální zprávy o dnech Umělecké besedy můžete také sledovat ve vybraných médiích.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž skupinové výstavy Na ceste (Zoubek, Klimeš, Jankovič a Fulierová)