Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Roman Kvita a Dominik Běhal: NARKi hunting season

26. 1.-25. 3. / Kvalitář / Design

Do 25.3.2016 bude v Galerii Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1, přístupná výstava Romana Kvity a Dominika Běhala: NARKi hunting season.

Dvojice Roman Kvita a Dominik Běhal v Kvalitáři představí svoji novou kolekci NARKi Hunting season. Syntéza designu a malby v osobitém pojetí mladých designérů.

Jak vypadá nábytek, který v sobě spojuje barokní malbu a funkční estetiku 21.století? Odpověď nabízí dvojice Dominik Běhal a Roman Kvita, která společně založila značku NARKi. Roman je designér, diplomant Ateliéru produktový design na pražské UMPRUM, Dominik absolvoval v Ateliéru malby u Michaela Rittsteina na AVU. Dohromady je spojila odvaha porušovat konvence a propojovat zdánlivě nesourodé světy. NARKi založili teprve nedávno, velkou pozornost na sebe strhli ale už nyní. Na Designbloku 2015 obdrželi od pořadatelů divokou kartu a zaujali nejen nábytkem, ale i odvážnou formou instalace.
V Kvalitáři se dvojice představí na vůbec první samostatné výstavě. Jejich kolekce Hunting season odkazuje k lovu, tolik oblíbenému mezi šlechtou v období rokoka a klasicismu. Výrazná dekorace nábytku tehdy neměla čistě estetickou funkci, ale vypovídala mnohé i o vkusu a zálibách svého uživatele. NARKi tento princip aktualizuje propojením sugestivních malířských výjevů a praktického moderního nábytku čistých tvarů. Kolekce je vyrobena z výběrového masivního jasanu, který je specifický díky své výrazné kontrastní kresbě jádrového dřeva. Podnože designéři vytvořili z kartáčované nerezové oceli. Pro olejovou malbu pak zvolili tradiční podklady jako je klihová impregnace a křídový šeps.

Jejich přístup je ve všech ohledech inovátorský. Jak říkají sami autoři: „Nic podobného u nás ani v zahraničí momentálně nevzniká. Tendence se nesou stále na vlně minimalismu a různých post-funkcionalistických a puristických idejí. Snažíme se být nezávislí a dělat věci po svém.“ I proto je v jejich tvorbě silně patrný příběh a ornamentálnost, který z jednotlivých kusů nábytku dělají exkluzivní sběratelské kusy.

Roman Kvita ( * 1989 )
Letos diplomuje v ateliéru Produktového designu na Pražské UMPRUM. Mezi jeho úspěchy patří 1. místo za návrh módních doplňků (kooperace Antonín Šimon) pro pražský Simple Concept Store v roce 2011. V květnu 2013 se mu povedlo získat 1. místo v soutěži Nachtmann NextGen za kolekci lisovaného skla SPHERE. Na začátku roku 2014 byla kolekce představena na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu, v březnu oceněna zlatou medailí Bayerischer Staatspreis. V roce 2015 kolekce získala další ceny Red Dot Award a German Design Award. Od června 2013 pracuje jako designér ve studiu Koncern a zároveň se věnuje vlastním projektům, mezi klienty patří Nike, Dallmayr, Napadne, Czechdesign, Česká pojišťovna. V roce 2015 založil spolu s Dominikem Běhalem značku nábytku NARKi.

Dominik Běhal ( *1988 )
K výtvarnému umění došel přes hudbu, literaturu a dějiny výtvarného umění. Jeho dalším směřováním bylo studium na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherské Hradišti v oboru užitá malba, kde se po čtyřech letech připravil na pražskou Akademii výtvarných umění u prof. Michaela Rittsteina, kde dnes také absolvuje. Krátce působil i v ateliéru Vladimíra Kokolii. Mimo jiné se i věnuje realizacím v exteriéru pro mnohé značky jako například Cartier, Converse či Budhha bar.

O Kvalitáři
Kvalitář je unikátní prostor v centru Prahy, který razí myšlenku, že jednotlivé složky umění se mají doplňovat a fungovat společně. Prezentuje aktuální umělecké trendy, prodává české výtvarné umění, realizuje architektonické projekty pro náročnou klientelu, nabízí původní nábytek od předních osobností designu a disponuje odborníky, kteří rozumí současnému světu umění. Podobný koncept reprezentuje v České republice jako jediný.Fotografie z výstavy