Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Nikl: Pijavice

Do 16.10.2016 bude v Galerii Václava Špály, Národní 30, Praha 1, přístupná rozsáhlá a zajímavá výstava Petra Nikla: Pijavice.

„Laboratorní výstavou Pijavice v Galerii Václava Špály pokračuji v  pokusech předvádění průběhu  vzniku náhodných kreseb. Výstavní prostor proto pojímám jako veřejný atelier.

Zatímco při malování tématických motivů potřebuji samotu, samovolné procesy, u kterých mám pomocnou roli a kdy výsledek ponechávám na spádu dění, naopak nabízí formu vizuálně zvukového vystoupení. Tato spoluhráčská role mi umožňuje snadněji vyvolávat

spontánní komunikaci s  náhodnými diváky. Mohu v ní křížit výtvarné prostředky s divadelně hudebními, soustředit se na dění v čase.

Galerie Václava Špály je ideálním akváriem pro lapání pozornosti zvenčí a  spouštění fantazie kolemjdoucích. Zkoumám, jaký má náhodnost vznikajících skvrn smysl a jak důležité je rozdmýchávání vlastní představivosti. “

(…)

Petr Nikl

Petr Nikl (* 8. listopadu 1960 Zlín) je český malíř, hudebník, fotograf a divadelník. Byl členem již zaniklé umělecké skupiny Tvrdohlaví. Pro jeho obrazy je typická decentní barevnost. Vystavoval masky, které se podobaly podivným zvířatům – sám v nich pak vystupoval. V roce 1995 mu byla udělena Cena Jindřicha Chalupeckého. Zpočátku se věnoval spíše malbě, grafice a kresbě.

Vydává autorské knihy pohádek – Pohádka o rybitince, O rybabě a mořské duši, Záhádky, Jělěňovití. Věnuje se výtvarným a divadelním performancím. Člen souboru Mehedada, spolupracuje s různými divadelními tělesy i s jednotlivci. Se skupinou Lakomé Barky vydal desky Nebojím se smrtihlava (2004) a Přesletec (2006). Účinkoval také na albu Rostliny! Rostliny! (2000) skupiny Sledě, živé sledě. Iniciátor a hlavní programátor šestitýdenní akce Hnízda her. Rád zpívá a tančí.
Za knihu Záhádky získal v roce 2008 ocenění Magnesia Litera v kategoriích „kniha roku“ a „kniha pro děti a mládež“.Tématu fotografického portrétu se věnuje v cyklu Netopýří princezny.
CV: Wikipedia

www.petrnikl.czFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Nikl: Pijavice