Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pawan Karanjiya a Hana Jirásková Dutta: Božské umění lásky a Khadžuražské chrámy Indie

Pouze do 3.8.2017 bude v Tibet Open House v Galerii Školská 28, Praha 1 (vzadu ve dvoře),  přístupná velmi zajímavá výstava Pawan Karanjiya a Hana Jirásková Dutta: Božské umění lásky a Khadžuražské chrámy Indie.

Výstava představuje chrámy a plastiky z oblasti Khajuraho ve státě Madhya Pradéš v Indii postavené mezi X.-XI. stoletím za vlády dynastie Chandela. Na snímcích se setkáme se starověkou architekturou a fasádními sousošími zobrazujícími láskyplné scény Najik (překrásných milenek) a Najaků (milenců). Některé z těchto chrámů kopírují vzhled kopců či hor a jsou zasvěceny bohu Šivovi a bohu Višnuovi. Chrámy Khajuraho jsou skrytými klenoty a zároveň významnou památkou starověké Indie. V současnosti byl těmto svatyním přiznán statut Světového kulturního dědictví UNESCO. Samotné sochy jsou velice zajímavými artefakty ke shlédnutí i porozumění kulturního bohatství a starověkého způsobu života.

Pawan Karanjiya je nezávislý indický umělec, který chce prostřednictvím svých fotografií představit dávnou architekturu chrámů Indie, na nichž zachycuje také postavy Najáků a Najik (milenek a milenců) a jejich božské umění lásky.Zároveň se věnuje také módě, architektuře, cestování a józe.

Hana Jirásková Dutta je vášnivá cestovatelka z České republiky v současnosti žijící v Indii, která podporuje umění a kulturní výměnu obecně. Ráda vyplňuje prázdnotu v lidských životech něčím novým a zajímavým a věnuje se rovněž charitativním činnostem.Jejími zálibami jsou cestování, hudba, jóga a umělecká fotografie.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pawan Karanjiya a Hana Jirásková Dutta: Božské umění lásky a Khadžuražské chrámy Indie