Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Štecha – Chataři

Do 31.10.2015 bude v galerii na Vysoké škole uměleckoprůmyslové UMPRUM, Náměstí Jana Palacha 80, Praha 1, přístupná zajímavá výstava fotografií Pavel Štecha – Chataři.

V 70. letech bylo chataření jednou z mála možností, jak trávit volný čas a uniknout z každodenní reality. Ne nadarmo jsou Češi nazýváni národem chatařů a chalupářů. Tato skutečnost zaujala i fotografa Pavla Štechu, který na začátku 70. let nafotil na Berounsku cyklus na téma chataři. Kromě výrazného uměleckého ztvárnění jde i o působivou sociologickou studii a dokument doby. Výstava v Galerii UM poskytne výběr z dochovaných materiálů.

Pavel Štecha (1944–2004) na začátku 90. let založil Ateliér fotografie na UMPRUM, dvacet let učil na FAMU a bezpochyby patří mezi významné postavy české fotografie. Přestože jsou možná známější jeho porevoluční fotografie Václava Havla a barevné fotografie architektury, v českém kontextu 70. let je ojedinělý jeho důsledný přístup k práci se zvoleným tématem, podložený navíc v mnoha případech spoluprací se sociology (Doprava ve městě, Obchodní domy, Žižkov, Problematika sídlišť apod.). Tématu Chatařů se začal věnovat ještě při studiích na FAMU a vystavil je i na své první samostatné výstavě v Činoherním klubu.

Kurátorka výstavy: Hana Buddeus
Architektonické řešení: Jan Fabián
Grafické řešení: Anymade Studio

Výstava se koná ve spolupráci s Festivalem Fotograf (www.fotografestival.cz)
Projekt byl podpořen z prostředků Specifického vysokoškolského výzkumu pro rok 2015.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Štecha – Chataři