Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Šmíd – výstava jednoho díla

13. 2.-9. 3. / Jan Čejka Gallery / Malba

Do 9.3.2018 bude v nově otevřené Jan Čejka Gallery v objektu Hybernská 4, Praha 1 (vzadu v průjezdu a doleva), přístupná výstava jednoho díla Pavla Šmída.

Pavel Šmíd (*1964) je jedním ze zakládajících členů ostravské skupiny Přirození (1988). Součástí skupiny byli i další umělci dnešní střední generace – např. Daniel Balabán nebo Jiří Surůvka. Skupina od svého počátku usilovala o svobodnou tvorbu v podmínkách operetního socialismu 80. let a její výtvarné práce zanechaly výraznou stopu v umění nejen severomoravského regionu. V 90. letech začal Pavel Šmíd studovat v nově založeném ateliéru Jiřího Sopka na pražské AVU. V rámci studií absolvoval stáž ve Velké Británii na Nottingham Polytechnic School (1992) a oddiplomoval v roce 1997. Působí převážně v Praze, kde mezi jeho významné výstavy patří např. Elektroaspik s T. Vaňkem v galerii Pecka (1998), Čínská lázeň – galerie VŠUP (2003) aj. Ze skupinových je asi nejdůležitější zmínit účast na dvou ročnících mezinárodního bienále v Praze. Často vystavuje v Ostravě a v Moravskolezském regionu vůbec.V ostravské galerii Beseda představil katalogem doprovázenou výstavu Příčné řezy (2009) a naposled byl vystavujícím a spolukurátorem výstavy Slezské angažmá (spolu s M. Medunou, L. Jarcovjákovou, P. Fexovou, L. Klodovou, D. Balabánem, J. Surůvkou a dalšími ), výstavy mapující současnou angažovanou tvorbu ve vizuálním umění.

Tvorba Pavla Šmída je charakteristická odkazem k tradičním postupům malby. Hledá cesty jak se klasickým mediem – obrazem dotknout problémů nejen vnitřně osobních, ale i těch, která přesahují osobní mytologii každého z nás. Pro větší konkretizaci Vás zveme na výstavu, protože samotné a dosud nevystavené dílo odhalíme výhradně až při zahájení, a to včetně bohaté dokumentace. Výstava je první akcí v nově otevřených kamenných prostorách Galerie Jan Čejka.

www.jancejkagallery.comFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Šmíd – výstava jednoho díla