Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Příkaský: Jumanji Lion Fossil

Do 31.1.2016 bude možné na podestě Nové scény Národního Divadla, Národní 4, Praha 1, zhlédnout výstavu Pavla Příkaského: Jumanji Lion Fossil.

Pokus zobrazit zvíře

Pavel Příkaský se ve své tvorbě zabývá věcmi, které se na jeho obrazech stávají nedefinovatelnými, jsou vytrženy ze svého okolí a kontextu. Jejich účel a minulost jsou smazávány, aby se mohly ocitnout v jakémsi stavu bez tíže. Stejně tak Pavel přistupuje k motivu zvířete, které také vytrhává z běžných zvířecích nebo symbolických světů a přistupuje k němu jako k neživé věci. Jako inspirace mu v tomto případě posloužily dva archeologické nálezy velmi odlišného původu. Prvním z nich je mechanická loutka lva, již v 90. letech použili a pomocí triků oživili tvůrci slavného fantasy filmu Jumanji, druhým pak zmrzlé tělo jeskynního lva žijícího na zemi deseti tisíci lety. Dvě fosilie, „filmovou“ a pravěkou, nepojí pouze jejich očividná podobnost, ale také způsob, jakým na ně můžeme nahlížet. Tyto časem zatížené a zapomenuté zvířecí schránky Pavel znovu využívá ve své tvorbě, vkládá je rovnocenně vedle sebe a my se můžeme pouze domnívat, zda se jedná o lva z pravěku nebo o atrapu z filmu Jumanji. Pojem o čase a původu zobrazeného se ztrácí.

Prostor schodištního odpočívadla Nové scény můžeme vnímat díky svým dispozicím, tmavě zelenému mramorovému obkladu a přítmí jako jeskyni nebo expozici archeologických nálezů.

Alžběta CibulkováFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Příkaský: Jumanji Lion Fossil