Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Kopp: 50 let s fotografií

Do 31.3.2018 bude ve Strahovském klášteře, Strahovské nádvoří 1. Praha 1, přístupná krásná výstava Pavla Koppa: 50 let s fotografií.

Na výstavě, která probíhá v ambitech Strahovského kláštera, představí své práce Pavel Kopp, který se fotografování věnuje již pět desetiletí.

Pavel Kopp

Původním povoláním elektroinženýr, později obchodník a diplomat. Vystudoval České vysoké učení technické Praha, fakultu elektrotechnickou, obor filmové a televizní techniky /1963/. Zde se také podrobně seznámil s technickou stránkou fotografie /u prof. J. Šimka/.

Vážně fotografovat začal v r. 1967, převážně ho zajímá živá fotografie.

V letech 1972 – 76 pracoval v Itálii, v Miláně, kde navázal kontakt se skupinou fotografů, soustředěných kolem galerie „IL DIAFRAMMA“. /Cesare Colombo, Lanfranco Colombo, Italo Zannier, Paolo Monti, Pier Berengo Gardin a další/.

Od r. 1973 je v kontaktu s Dr. Annou Fárovou z UPM, o rok později napomohl k uspořádání výstavy Josefa Sudka v Miláně, s nímž se pak pravidelně stýkal až do jeho smrti v r. 1976.

V červnu 1975 uspořádal první samostatnou výstavu „Italské okamžiky“ v budově Čs. Obchodního oddělení v Miláně.

Po návratu do vlasti v r. 1976 začíná systematicky fotografovat pražskou ulici se zaujetím pro hledání styčných bodů s italským prostředím.

Publikoval postupně v časopisech Fotografia Italiana, Revue fotografie, Československá fotografie, Mladý svět, Vita cecoslovacca, Tvorba, Kmen, Literární měsíčník, Scéna, Advanced Foto Video a dalších.

V r. 1983 měl v Malé Galerii ČS spisovatele v Praze první velkou domácí výstavu svých italských fotografií „Itálie je víc, než země, je to cit“ a tím navázal pravidelnou spolupráci s nakladatelstvím Československý spisovatel. Zde doprovázel svými fotografiemi sbírky básní Sandro Penna: Zvláštní radost žít /1986/ a V. Janovic: Most alchymistů /1989 s tématikou Karlova mostu/.

Od r. 1977 se pravidelně stýkal s hercem a spisovatelem Miroslavem Horníčkem a jejich spolupráce pak vyústila vydáním knihy italských fotografií „Chvilky s Itálií“ /Panorama 1988/.

Současně se konaly monografické výstavy pod stejným názvem v Brně /1987/ a v Praze /1988/, a dále výstava „Most alchymistů“ /MG ČS Praha 1988/.

Od r. 1986 ho pojí přátelství s historikem fotografie Pavlem Scheuflerem, se kterým spolupracoval na několika projektech, na př. při uspořádání výstavy fotografa Rudolfa Krátkého v Italském kulturním institutu v Praze /červen 2008/, dále při uspořádání výstavy Kopp+Krátký, Dva pohledy na Itálii očima dvou českých fotografů / Spilimbergo 2010/ a pak při českých prezentacích této výstavy /březen 2014 Brno, květen 2014 v Italském kulturním institutu v Praze, říjen 2014 v Hradci Králové/.

V r. 1989 uspořádal výstavu svých pražských motivů spolu s J. Mockem /Diplomat klub, Praha/ a zúčastnil se také Salonu Československé fotografie v PKO JF Praha.

Následně bylo 30 jeho fotografií zařazeno do sbírek fondu Svazu českých fotografů.

V r. 1993 byla práce fotografa Pavla Koppa oceněna zařazením do Encyklopedie Českých a Slovenských fotografů /Asco, Praha 1993/.

V letech 1990 – 1994 pracoval znovu v Itálii, tentokrát jako diplomat na Velvyslanectví ČR v Římě.

Tohoto pobytu znovu využil k fotografování života italských měst, nyní již i barevně.

V průběhu pobytu se podařilo vydat v italštině knihu Chvilky s Itálií / ISTANTI CON L´ITALIA, Sponsorline, Venezia/, kterou přijel do Říma pokřtít i Miroslav Horníček.

Tato kniha pak vyšla česky znovu ve třetím vydání v nakladatelství ADONAI v r. 2003.

Od r. 1986 ho pojí přátelství s historikem fotografie Pavlem Scheuflerem, se kterým spolupracoval na několika projektech, naposledy při uspořádání výstavy fotografa Rudolfa Krátkého v Italském kulturním institutu v Praze /červen 2008/.

V r. 2004 byly jeho vybrané fotografie zařazeny do Zlatého fondu Národního musea fotografie v Jindřichově Hradci a následně vystaveny tamtéž /2004/ a v Praze /2007/.

Pavel Kopp fotografuje převážně fotoaparátem Leica M5, a to nepřetržitě od r. 1973.

Od r. 1985 je členem Svazu českých fotografů /čl. číslo 13 743/.

Žije a pracuje v Praze.

Dne 23/11/2015 oslavil Pavel Kopp 75. narozeniny.

Při té příležitosti mu poslal ministr kultury Daniel Herman blahopřejný dopis.

www.pavelkopp.euFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Kopp: 50 let s fotografií