Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pavel Baňka: Reflexe

Do 9.10.2016 bude v Ateliéru Josefa Sudka, Újezd 30, Praha 1 (po zazvonění třemi průchody pořád rovně dozadu a přes dvůr), přístupná zajímavá a krásná výstava fotografií Pavla Baňky: Reflexe.

Kdybychom se pokusili představit si tvůrčí životopis Pavla Baňky jako fotografii, záhy by se nejspíš vyjevila její bytostná neustálenost. Střídaly by se v ní portréty, inscenované figurativní akce, autorem konstruované prostory, záběry na pokraji abstrakce, ale také krajiny a interiéry s duchovními odkazy. Pro takový pomyslný snímek by se pak nabízela celá řada rámců, které by organizovaly Baňkovo dílo podle různých vnitřních i vnějších kritérií – podobně jako se motiv rámu vrací v Baňkově tvorbě. Biografický rámec by ukázal, že ze svých autodidaktických fotografických počátků si Baňka uchoval odhodlání hledat a vynalézat, kterým odvrací hrozbu uměleckého zabřednutí a naopak směřuje k průběžnému ověřování nových možností. V rámci dějin české fotografie by Baňkovo místo leželo by nejspíš někde za zakladatelskou postavou Josefa Sudka, na kterého Baňka ve svých raných pracích odkazuje, a v sousedství Jana Svobody, se kterým ho pojí mimo jiné zájem o dílo předních českých a slovenských sklářů a šperkařů. V Baňkových aktech a některých portrétech se pak připomíná dílo dalšího velikána české fotografické avantgardy Františka Drtikola.

Tak jako u Drtikola nejde také u Baňky jen o prosté zobrazení fotografovaných postav, ale o vytvoření konstruovaného fotografického obrazu, jehož je zobrazovaná figura nebo tvář provokativní, a zároveň plně integrovanou součástí.

………………….

Pavel Baňka *1941 Praha. Vystudoval ČVUT (1958 -1963). Fotografuje od konce 70.let. Od počátku 90.let se věnuje výhradně volné fotografické tvorbě. Působí jako hostující umělec a pedagog na univerzitách v USA. Je postupně reprezentován několika významnými galeriemi v Chicagu, San Franciscu, Los Angeles a v New Yorku. Od roku 1995 je vedoucím atelieru Fotografie, fakulty umění a designu, UJEP v Ústí nad Labem. V roce 2002 spoluzakládá časopis Fotograf a vede jej dodnes.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pavel Baňka: Reflexe