Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Miles Laventhall a Alex Tužinský: Záhady a podobnosti myšlenek

Do 12.6.2015 bude v Domě národnostních menšín, Vocelova 3, Praha 2, přístupná výstava Miles Laventhall a Alex Tužinský: Záhady a podobnosti myšlenek.

Záhady a podobnosti myšlenek
Osudovost na rozcestích.

Malby zobrazují naléhavost duchovního cítění tvůrců způsobem, který nás vede a naviguje k obtížně sdělitelnému tajemství.

Výstava amerického profesora a jeho slovenského studenta je součástí festivalu Praha srdce národů .

Připravili: BONA FIDE ve spolupráci s DNM, Etnica, DOMUS SM v ČR a SI Praha.

Výstava pod záštitou Velvyslanectví USA v Praze.

Malby Alexe Tužinského jsou krátkými povídkami a příběhy o jeho láskách, snech, vztazích a nevyhnutelnosti ohraničení existence. Do svých děl nás vtahuje s naléhavostí, osobitě ztvárňuje sondu oka, nebo výraz tváří, které vystupují z temnoty. Využívá mnoha forem pro vyjádření různých schémat od náruživých vztahů k reflexi spirituálních fragmentů událostí z minulosti. Při setkání s tvorbou Alexe Tužinského nelze zůstávat nestranně opodál, ať už výtvarně zachytí šarm postav nebo zinscenuje nahlédnutí ke kořenům strachu či temných vzpomínek. Ve vnímání jednotlivých děl i jeho tvorby jako celku je patrná návaznost na odkaz barokní malby. Dynamika použitých barev a stínu nám nedovolí uniknout před jeho pohnutkami, naplněnými láskou i bolestí a strachy. Alex ztvárňuje jeviště s aktéry, jež hledí vzájemně na sebe i na nás …..jejich oči a tváře připomínají úžasnou komplexnost lidské psychiky.

http://www.alextuzinskyart.com/

Miles Laventhall

Prodchnuto větrem….

Svěže vzdušný sled obrazů, v nichž Miles Laventhall doteky štětce zachycuje ryzost, tělesné procítění vjemu barev, hemžících se napříč plátnem, nesoucích rozpoložení a vyjádření okamžiku …. tahy štětce pátrající skrz tajemství a záhady podob a forem bytí, naší existence.
Ovzduší radosti a vítězství, nadšení a zápasu, se stávají črtou vzhledem k dalšímu zásadnímu sdělení jeho malby. V tomto světě se obecně vyrovnáváme s bouřemi a přívaly niterních hlubin, každý tah štětce rozkrývá prostor kdesi mezi úsilím, bolestí a rájem.

http://mileslaventhall.com/laventhall/Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Miles Laventhall a Alex Tužinský: Záhady a podobnosti myšlenek