Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Michal Rapant: Co růží zvou, i zváno jinak, vonělo by stejně

14. 2.-2. 3. / Galerie 1.patro / Malba

Do 2.3.2019 bude v Galerii 1.patro, Myslíkova 9, Praha 1, přístupná zajímavá výstava obrazů Michala Rapanta: Co růží zvou, i zváno jinak, vonělo by stejně.

Kurátor: Richard Adam.

Michal Rapant (*1986) je absolventem Akademie výtvarných umění Ateliéru malířství II. Vladimíra Skrepla. Na Akademii přestoupil z brněnské FaVU v době, kdy ji opustil Václav Stratil, jeden z největších iniciátorů Michalovy malířské odvahy.

Expresivita a gestičnost Michalových maleb nutí diváka k explicitním prožitkům lidství. Dávka vjemů, kterou je člověk zasažen při pohledu na jeho obrovské obrazy, je zrcadlem Michalova uměleckého přístupu, jenž se dynamicky posouvá od lazurních stékanců až k sochařské modelaci. Občas obraz hladí prsty a jindy ho zraňuje špachtlemi, stěrkami či hřebíky. S barvami si počíná jako s živou formou – mačká je, nanáší špachtlí, ryje do nich, leje je, maluje s nimi, stírá je nebo je kombinuje s dalšími materiály (zvířecí kůže, hřebíky, dřevo, písek z Omaha beach, apod.) a připravuje tak pro diváky existenciální prožitky životní vratkosti.

Michalovy umělecké náměty jsou často jeho osobními prožitky odrážejícími jeho vlastní život, zkušenosti z lidské historie, ale i současnou sociálně-politickou a mediální situaci. V jeho tématech se neustále prolíná jistá intimita s iniciační sociální, mediální a politickou kritikou. Svá díla vždy rámuje výstižným názvem, který je mnohdy celou větou, avšak někdy i sarkastickým komentářem. Tento fenomén je zvláště patrný u jeho portrétní malby, kde v názvu obvykle objevíme větu vyřčenou samotným portrétovaným.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Michal Rapant: Co růží zvou, i zváno jinak, vonělo by stejně