Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martin Šafárik – Pútnik

28. 8.-12. 9. / Knupp Gallery / Malba

Do 12.9.2018 bude v Knupp Gallery, Revoluční 17, Praha 1, přístupná zajímavá a krásná výstava obrazů Martina Šafárika – Pútnik.

Úvodní text kurátorky PhDr. Renáty Mužíkové, PhD.:

Láska je cesta
Když jsem poprvé viděla Martinovy obrazy, zaujalo mě v nich cosi nepopsatelného. Nevěděla jsem, že je malíř praktikujícím katolickým knězem, ani že vystudoval operní zpěv. Najednou tu ale byl vjem, který mě zastavil a přiměl mne se k jeho tvorbě často vracet. Je harmonizující, ale zároveň vyvolává spoustu otázek a touhu po poznání. Zajímavě podmanivá hra světel a stínů, která vás obestře tajemnem, a když se patřičně uvolníte, dovede osvobodit vaši mysl a nechá duši nahlédnout kamsi dál. Dál…
Nebo zpátky…
Cestovat časem.
Možná si i uvědomit, že čas vůbec neexistuje, že důležitá je hlavně ta svobodná cesta a volnost ducha. Nádech a výdech.
Znáte ten pocit, kdy si nepamatujete svůj noční sen, ale celý den máte zdání, že je něco jinak? Kde se to vzalo? Proč to tak je? Ten nejasný svět je tak přitažlivý.
Člověk se dívá a najednou se přistihne, že sní… Kdo řídí naše sny, smysly, kroky? Co je podstatou bytí? Odkud jsme se vzali? Je duše věčná? Existuje osud? Štětec, barvy a na plátně Martinův rozhovor s Bohem. Slova nejsou potřeba.  Stačí se dívat, vnímat a cítit. Uznat sám sebe jako tvůrce toho, co toužím tvořit a vytvořit. Uvědomit si a uvěřit tomu, že když chci, mohu mít a dokázat cokoliv. Pomocí surrealistické abstrakce, nekonkrétních výjevů a tvarů, ve figurálních náznacích, plných i otevřených barevných tazích, ale i přímých detailech, může pozorovatel získat pocit, že objevil něco nebo někoho, kdo mu je více než blízký. Martin Šafárik tohle umí, má ten dar a divákovi ho předá. Poznání, v němž zjistíte, že neexistují náhodná setkání – jsou buď testem, trestem nebo darem.

Martinovy obrazy jsou modlitbami, prosbami, nasloucháními i rozhřešeními. Je v nich odpuštění, ale i změny, které naše kroky vedou dál.
V jeho obrazech je víra v hráz proti prázdnotě.
Láska je ta hráz.
Protože láska je to jediné důležité a podstatné ve všech našich minulých, současných i budoucích životech.

PhDr. Renáta Mužíková, PhD.
Kurátorka

……………

Martin Šafárik

narodil sa 14. februára 1983 v Bratislave. 1997-2002 študoval operný spev na Cirkevnom konzervatóriu Sv. Cecílie v Bratislave a účinkoval ako spevák na Slovensku i v zahraničí. 2003-2009 študoval na Teologickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a zároveň až do 2012 študoval súkromne maľbu u akad. mal. Pavla Potočka. 2009 bol vysvätený za diakona a 2010 za kňaza. 2010 – 2017 kaplán v Skalici, v Rači, v Podunajských Biskupiciach a aktuálne v Blumentáli v Bratislave. V roku 2016 začiatok charitatívnej i hudobnej spolupráce so speváčkou Luciou Bílou.

Žije v Bratislave a venuje sa vedľa svojho kňazského povolania i spevu a maľbe.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martin Šafárik – Pútnik