Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž: Marek Nenutil (Openmindz360°) / Kitty Cat

Do 20.5.2018 bude ve Vnitroblocku + Signature store & Café, Tusarova 31, Praha 7, přístupná zajímavá a hustá výstava obrazů Marka Nenutila (Openmindz360°) / Kitty Cat.

Text Petra Hájka o autorovi a jeho obrazech:

Marek Nenutil (používající také umělecký pseudonym Openmindz360) s neumdlévající energií zkoumá a zobrazuje témata jemu blízká – dříve to byly opuštěné industriální prostory, zachmuřené postavy a nekonečné kombinace těchto dvou elementů. Ty často prokládá bizarními výjevy, které z epicky laděných obrazů dělají někdy grotesku, někdy thriller a někdy absurdní drama. Scéna obrazu však každopádně diváka nikdy nenechává lhostejného. S ohledem na množství na první pohled patrných i skrytých významů si divák může v obrazech vždy najít něco prozkoumání hodného a divákovy emoce při pohledu na díla Marka Nenutila se tak mohou proměňovat od hloubavého zkoumání přes znechucení až k pobavení. Marek Nenutil ovšem stále píše, resp. maluje především svůj vlastní příběh – maluje, co vidí, co cítí, co chce říct, co prožil či co viditelně prožilo okolí okolo něj.

Nejnovější práce vznikají (od února 2017) na základě změny, o které uvažoval již delší dobu. Snaha uchopit lidskou odcizenost či smíšené emoce osamoceného jedince v někdy až cizím, nekonkrétním prostředí. Převážně ženská figura promlouvá poetickým jazykem, v níž citlivost, nálada a klid. V jeho obrazech je tak cítit autenticitu, kterou nemůže popřít nikdo – ať už ten, komu se jeho způsob zobrazivé malby líbí či ten, komu jeho pestrobarevně epický přístup nevyhovuje. Ale o co jiného, než o autenticitu a o schopnost ji prožít a vyjádřit jde v umění, v malbě a vlastně i v životě především? Autentický divno rej může začít.

Pokochejte se!

(text: Petr Hájek)

Marek Nenutil (*1978), osobnost kdysi neodbytně spjatá s prostředím streetartu a graffiti, avšak odjakživa se věnuje malbě a různým výtvarným technikám a vyjádření. Ilustroval knihy, časopisy, namaloval desítky interiérů a exteriérů po celé České Republice. Vytvářel designy na trika, spolupracoval na několika výtvarných projektech. Vystupuje dnes jako charismatický „samorost“, který se volně a bravurně pohybuje na mezích současné dynamické figurativní malby, objektu a instalací.Jeho díla jsou zastoupeny v řadě Českých soukromých sbírek.

Výstavu pořádá Dudes&Barbies GalleryFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž: Marek Nenutil (Openmindz360°) / Kitty Cat