Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Lukáš Havrda – Elementy Harmonie

28. 8.-8. 9. / Galerie 1 / Malba

Do 8.9.2018 bude v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a hustá výstava obrazů Lukáše Havrdy – Elementy Harmonie.

Výňatek z autorova CV z předchozí výstavy:

Lukáš Havrda
*1987

Malíř Lukáš Havrda ve svých obrazech zachycuje především architekturu a objekty. A to nejčastěji takové, jenž ho inspirují i přesto, že do nich zub času již vyhlodal němou výčitku. Může se tedy zdát, že svůj úkol už splnily. Naštěstí se i dnes najdou lidé, kteří to vidí jinak.

Své kořeny má Lukáš v Pojizeří. Zde ho zaujala monumentálnost a syrovost brutalistní architektury liberecké skupiny SIAL. Na jeho plátnech tak můžeme spatřit mj. liberecký obchodní dům Ještěd nebo semilský kulturní dům. Místa s pohnutou historií a doba normalizace v bývalém Československu jsou celkově častými tématy Lukášovy tvorby. I proto se jedním z jeho námětů staly objekty lehkého pohraničního opevnění nebo Labská bouda. V autorově tvorbě se objevuje odkaz k padesátému výročí zahájení stavby ikonického vysílače Ještěd, ale nevyhne se ani připomínce smutného výročí černobylské katastrofy, jež před třiceti lety otřásla celým světem.

Havrda se nejčastěji přidržuje staleté malířské tradice realistického zobrazení. Fantazii uplatňuje v barevnosti a například v netradičních úhlech pohledu vybraných motivů. Když pozorujeme Lukášova díla, často narazíme na kombinaci pravoúhlých linií s rozptýlenými okraji. Balancuje tak po svém mezi realitou a objektivitou architektury a fantazií a subjektivitou umělce. Tohoto efektu dociluje mimo jiné za využití malířské technologie asfaltu. Ta mu také umožňuje dosahovat různé hrubosti povrchu a umocňuje velkoryse pojaté formáty obrazů.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Lukáš Havrda – Elementy Harmonie