Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Lu Jindrák Skřivánková: MATA(R)

Do 30.4.2016 bude v Portugalském centru, Oettingenský palác, Josefská 6 (vstup z průchodu), v úředních hodinách přístupná zajímavá výstava Lu Jindrákové Skřivánkové: MATA(R).

Projekt MATA(R) – Po stopách Oscara Niemeyera vznikl v souvislosti s pobytem umělkyně ve městě Brasilia (2014), kam se vydala objevovat dílo žáka Le Corbusierovy mezinárodní modernistické školy – Oscara Niemeyera. Umělkyně zde namalovala sérii obrazů vycházejících z konfrontace Niemeyerových projektů s modernistickou architekturou Prahy, od bývalého Federálního shromáždění Karla Pragera (1968-1971) po hotel InterContinental (1968-1974) Karla Filsaka.

Na základě této zkušenosti, po pobytu v Brazílii, vznikl v Praze nový cyklus maleb a tuší, na nichž tropická vegetace zaplavuje impozantní brazilskou architekturu.

V sérii obrazů a tuší Lucie J. Skřivánkové s názvem MATA(R) se prosazuje motiv „mata“ (pralesa), který narušuje město a znovu vytváří to, co „matar“ (zničit; zabít) člověka zničilo.

V obrazovém cyklu MATA(R) Lucie J. Skřivánková znovu oživuje zmizelý prales. Připomíná to, co již neexistuje: každým šlehnutím barvou prohlašuje s gestem pokory, že ničením přírody se ničíme my sami. Umělkyně převádí lidský instinkt k nadvládě nad ekosystémy a biologickou rozmanitostí do tvůrčího aktu.

Kurátorka: Susanna HorvartovičováFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Lu Jindrák Skřivánková: MATA(R)