Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Kateřina Lubovská-Smolíková + Jana Haluzová-Železníková: Metamorfózy /malba a sklo/

27. 6.-21. 7. / Galerie 9 / Malba

Do 21.7.2016 bude v galerii 9, v přízemí Vysočanské radnice, Sokolovská 324/14, Praha 9 (metro Vysočanská), přístupná výstava Kateřiny Lubovské-Smolíkové + Jany Haluzové-Železníkové: Metamorfózy /malba a sklo/.

V posledním červnovém týdnu zahájily svou letní výstavu dvě autorky, patřící k nejmladší generaci tvůrců v oboru, jenž má v našich krajích tak skvělou tradici i reputaci: sklářskému výtvarnictví. Obě se věnují jak volné tvorbě – sklářské i malířské -, tak designu, oběma je bytostně vlastní jak experiment, tak respekt k ušlechtilému materiálu.

Kateřina Smolíková patří k nejmladším tvůrcům generace absolventů sklářského ateliéru prof. Vladimíra Kopeckého  a Ronyho Plesla na VŠUP. Ke skupině mladých výtvarníků, kteří nekonvenčním přístupem pozměňují náhled na využití skleněného materiálu ve volné umělecké tvorbě. Kateřina se k této generaci hrdě hlásí opakovaným experimetováním, jakkoliv sklo nepřestává respektovat jako nádhernou hmotu. Vidí ho jako materiál s téměř nekonečnými možnostmi výtvarného pojetí. Často se inspiruje přírodou, převádí její motivy do skla – a sklo naopak přírodě přizpůsobuje. Činí tak s ženskou poetikou, aniž by se bála monumentality a razance. Sklem nás přivádí na rozkvetlou louku, do větví keřů a stromů ověšených plody, pod mořskou hladinu, nazpět v proudu času, do krajiny francouzské Bretagne, možná i do vesmíru… Sklo má svou podstatou k přírodě blízko a Kateřina Smolíková toto propojení bytostně chápe. Má při tom daleko k popisnosti, která by mohla její díla narušit. Umí také design, tu čistý, jinde vtipně zabarvený. Sleduji autorčinu práci již od počátku jejího vysokoškolského studia, těší mne vidět, jak se mění, vyvíjí a roste.

Mgr. Milan Hlaveš, Ph.D.
vedoucí oddělení skla a keramiky
Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Jana Železníková

Skleněné objekty, design, prostorové instalace, fotografie, video, malba: Jana Haluzová Železníková je umělkyní širokého záběru vyjádření. Studovala průmyslový design na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a Ateliér skla u akademického malíře prof. Vladimíra Kopeckého a akademického sochaře Ronyho Plesla. Na zahraničních stážích v USA a v Řecku zabrousila do dalších oborů jako malba, mozaika a fotografie. Miluje cestování a změny prostředí. Útěky a návraty. Veškerou její tvorbu provází kontrast: divoké proudy barev a minimalistická čistota, bouře a klid, chaos a řád, organické křivky střídají geometrické chladné tvary, špína a ošklivost laškuje s krásou a něhou. Na výstavě,,Metamorfózy“ uvidíte její sklo i malby z předešlých let, ale i čerstvé kousky současné tvorby, jež zračí její nynější životní situaci – obrazy z autorčiných padajících a vytrhaných vlasů a malby vypovídající o zásadním zlomovém období v životě ženy, kterým je nejranější mateřství.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Kateřina Lubovská-Smolíková + Jana Haluzová-Železníková: Metamorfózy /malba a sklo/