Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž: Josef Achrer – Turuturu

6. 1.-21. 3. / Opero / Malba

Do 21.3.2020 bude v coworkingovém centru Opero, Salvátorská 8, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Josefa Achrera: Turuturu.

S Josefem Achrerem se pojí slovní spojení bytostný malíř. Je to proto, že malbou žije. Malba je pro něj prostředkem hledání a zkoumání různých archetypů chování člověka ve společnosti a ve vztahu k přírodě. Achrer zkoumá východiska geometrické abstrakce, jež kombinuje s krajinářskou malbou. Nezvykle tak propojuje dva zcela odlišné žánry. V OPERO představí nejnovější obrazy, které vznikly pro podzimní výstavu NE spí v lese v Galerii Zdeněk Sklenář. Inspirací pro tyto obrazy bylo náhodné shlédnutí dokumentu o Charliem Chaplinovi, který v roce 1932 utekl před náporem hollywoodské slávy, ze západní civilizace do exotické krajiny na indonéský ostrov Bali, hledat vnitřní klid.

 

Název výstavy Turuturu je se z maorštiny dá přeložit jako „únik“. Achrerovy obrazy jsou inspirované neznámými ukrytými místy, v nichž stojí jedinec, který se zřekne civilizace. „Toto vnitřní NE má mnoho forem. Jsou jimi cesta nočním lesem, život poustevníka či osamělost tvůrce. Zajímají mě osudy lidí, kteří jsou okolnostmi a svou citlivostí donuceni k velkým NE svého života v touze dojít dál, tam, kam člověk unášený proudem nedojde,“ říká k myšlence autor výstavy.

Josef Achrer studoval na Akademie výtvarných umění v Praze, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze a v San Franciscu. Téměř rok pobýval v Číně, kde měl také několik výstav. Jeho dílo je zastoupeno v muzejních i soukromých sbírkách, doma i v zahraničí. Má rodinu. Žije a pracuje v Praze.

….

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž: Josef Achrer – Turuturu