Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jitka Navratti: Fotoverze a levitující objekty

7. 5.-3. 6. / NoD Roxy / Fotografie

Do 3.6.2015 bude v galerii NoD Mini (pod schody), Dlouhá 33, Praha 1, přístupná výstava Jitky Navratti: Fotoverze a levitující objekty.

Výtvarnice (sochařka, malířka, restaurátorka) Jitka Navrátilová, vystudovala střední umělecko-průmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě, následně pak Ateliér veškerého sochařství Kurta Gebauera pražské vysoké školy umělecko-průmyslové.

Ve své tvorbě pracuje s instalací, fotografií i objekty z netradičních materiálů. Kinetické levitující objekty připomínají bájné ptáky podobně jako odkaz amerického sochaře a výtvarníka Alexandera Caldera (*1898 – †1976), lehká kostra vznášejících se struktur může být poháněna přírodním živlem větru stejně intenzivně jako rozpohybováním pouhým dotykem ruky. Jak uvádí autorka sama jde o: ,,Objekt vzniklý jako vedlejší produkt (autorčina) usilovného bádání na poli, v lese, mezi vodami a povětřím“.

Specifickou formou prezentace fotografovaných scenérií autorka nazývá fotoverzí – kompozičně uspořádané sekvence umožňují zachytit a přenést atmosféru snímaného prostoru.

V díle Jitky Navrátilové se civilizovaný svět zrcadlí v přírodním, oba propojuje ve vtipných parodiích sebe samých (Profesoři – lesní instalace, sláma, sluneční brýle), po vzoru kurtgebauerovského satirického humoru nebo dokonce v historických konotacích (Země předků – zrcadla instalována v přírodě sledují například odkaz českého výtvarníka Dalibora Chatrného (*1925 – †2012).Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jitka Navratti: Fotoverze a levitující objekty