Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jiří Macht: Echo snů

10. 10.-31. 12. / / Fotografie

Do 31.12.2018 bude v galerii Neptun v hotelu Pyramida (nalevo od hlavního vchodu), Bělohorská 24, Praha 6, přístupná krásná prodejní výstava fotografií Jiřího Machta: Echo snů.

Text kurátorky PhDr. Renáty Mužíkové, PhD., k výstavě:

Stojím před fotografií. Je jedno, jestli je na ní křehká baletka nebo modrý tulipán. Nadechnu se. Zhluboka. Pak vydechnu a fotografie přímo před mýma očima ožije. Mým dechem. Pírka, kterými je pokryta, evokují sny. A v těch každý odlétá se svými myšlenkami. Kamsi… Další fotografie. Sleduji ji pozorně a přistihnu se, že se dívám do ní. A najednou jsem uvnitř. Tam. V zemi za zrcadlem… Barevný, duchový svět tvarů a světel. Slyším kroky, smích i pláč. Zvuky. Rezonují. Ano… Ten krásný pocit snění a fantazie je neskutečně uvolňující. Zachytit sen a převyprávět ho se zdá nemožné. Ale cítit navždy jeho ozvěnu? Jiří Macht2 to dokázal. Jeho fotografie hladí i provokují. Jsou nabité láskou, erotikou, životem i smrtí. Mají silně expresivní prvky i infantilní kouzlo. Zuřivou barevnost i plíživou temnotu. Chlad nočních můr i rozkoš Rajské zahrady. Je v nich přesně ta intimita, s níž jsme sami ve svých snech, která nás po probuzení navždy opustí, aby se stala vzpomínkou, která časem zmizí. Teď je to jinak. Základem je OkaMžik, který Macht bravurně cítí a zachytí. Má ten talent a dar. Pak už si hraje. Proto je výsledek tolik příjemný a člověku je při pohledu na jeho dílo tak nějak… fajn. Aktuální výstava tvorby známého a mezinárodně uznávaného umělce, který se svými fotografiemi ve svém mladém věku už stačil sklidit úspěchy po celém světě, dává divákovi možnost se procházet jeho sny. Možná v nich objeví i ty své, stačí uvolnit svou mysl a dívat se duší a srdcem. PhDr. Renáta Mužíková, PhD. Art Curator

Autor na vernisáži předal nadaci Pink Bubble dar v podobě růžového medvěda na zrcadle. Během vernisáže promítal do hudby na tanečnici své práce.

Výstavu zahájila významná kurátorka PhDr. Renáta Mužíková, PhD.

……

Jiří Macht2 o sobě píše:

Nar.5.6. 1977 v Praze

Mé první publikované fotografie vznikaly ještě na základní škole. V roce 1996 jsem složil maturitní zkoušku na Střední výtvarné škole Václava Hollara a uspěl u talentových zkoušek na pražské FAMU-obor fotografie. V roce 2003 jsem studia na FAMU ukončil s titulem MgA. Během studií jsem nejvíce spolupracoval s profesorem Vojtěchovským a docentem Rajsíkem. Vydal jsem dvacet autorských kalendářů, převážně z cest (USA, Nepál, Tibet, Čína, Maroko, Austrálie, Nový Zéland, Tasmánie, Kuba, Thajsko, Evropa) a z cest s významným českým historikem umění PhDr. prof. Františkem Dvořákem po nejvýznamnějších galeriích a kulturních pamětihodnostech Evropy. Dosud mám za sebou 30 autorských výstav a mé práce jsou zastoupeny ve sbírkách v Evropě, USA a Asii.

www.macht2.comFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jiří Macht: Echo snů